Kongen Frederik i spidsen for maritimt fremstød

HM Kong Frederik X’s første udenlandsbesøg som konge går til Polen, hvor Kongen fredag besøger havnebyen Szczecin, hvor der er fokus på det maritime område under overskriften ”Wind, Waves and Wires”.

Foto: Danske Rederier

Polen er et stort marked på vej frem, så der er gode muligheder for danske virksomheder. Det gælder ikke mindst på det maritime område. Danske virksomheder kan levere de grønne løsninger, som i stigende grad efterspørges. 

”Polen er et meget interessant marked for os. Her står man foran store investeringer i offshore vind og den medfølgende maritime infrastruktur. Her kan vi byde ind med vores ekspertise indenfor havnebyggeri, udbygning af servicehavne, bund­for­stærk­ning til jack-up skibe, boulder clearance med mere. Vi kan levere de konkrete løsninger, som kan hjælpe med til at realisere de polske ambitioner om at få sat fart på den grønne omstilling”, siger Kristen Nedergaard Dreiøe, Senior Sales Manager i Høj Nordic Marine Contractor. 

Rederiet Esvagt er ligeledes med på besøget og følger den polske udbygning af offshore vind og udviklingen inden for vedvarende energi tæt. 

”Ved at være til stede under erhvervsbes­get får vi mulighed for at opnå førstehåndsindsigt i de specifikke udfordringer, muligheder og behov, som Polen står overfor, så vi kan tilpasse vores serviceydelser og løsninger til de lokale forhold og krav”, siger Peter Lytzen, CEO i Esvagt. 

”Derudover er et centralt mål for os under besøget at styrke relationerne med henblik på fortsat rekruttering af kvalificeret personale til vores flåde. Ved at være til stede i Polen ønsker vi at etablere og opretholde tætte bånd med potentielle medarbejdere og uddannelsesinstit­tioner”, siger Peter Lytzen. 

Kilde: Danske Rederier

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

12.05.2026Maritimedanmark.dk

Frankrig og Storbritannien sender krigsskibe til Hormuz

11.05.2026Maritimedanmark.dk

Iran angriber bulker og sender droner mod Kuwait og UAE

Annonce

11.05.2026Maritimedanmark.dk

Frederikshavn Havn på vej mod økonomisk comeback efter gældskrise

11.05.2026Maritimedanmark.dk

Batteriudskiftning trækker ud - genindsættelsen af Ellen forsinkes

09.05.2026Maritimedanmark.dk

Flere nordmænd vælger Danmark – Fjord Line øger sommertrafikken

09.05.2026Maritimedanmark.dk

Royal Arctic Line forbedrer resultat trods lavere aktivitet

08.05.2026Maritimedanmark.dk

Kamp i Hormuzstrædet trods våbenhvile mellem USA og Iran

08.05.2026Maritimedanmark.dk

Rederiernes arbejdsmiljøorganisation afskediger direktør

07.05.2026Maritimedanmark.dk

Oslo-ruten tynger Gotlandsbolagets første kvartal

07.05.2026Maritimedanmark.dk

Fransk hangarskib positionerer sig til mulig Hormuz-mission

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Slips, Trips and Falls (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you learn about how to prevent slips, trips, and falls by understanding the associated hazards, relevant tools and equipment, and effective safety practices.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Working At Height (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course aims to equip you with essential knowledge and practices for safe working at height, including risk awareness, equipment use, safety controls, and hazard prevention.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.06.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.06.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.06.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Transportation of Dangerous Goods by Sea (E-learning course - afholdes løbende)

This course is suitable for anyone involved in the transportation of dangerous goods by sea. It includes information on the legal responsibilities for transportation of dangerous goods or hazardous materials via sea and the special considerations that need to be taken.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course