Kommune køber Middelfart Trafikhavn

Middelfart Byråd har besluttet at købe Middelfart Trafikhavn af Associated Danish Ports (ADP). Det er ikke oplyst hvor meget Middelfart Kommune betaler for havnen, som kommunen via sit medejerskab af ADP allerede er medejer af.

Middelfart Trafikhavn, der omfatter 53.721 kvadratmeter kajnære arealer og 11.600 kvadratmeter oplagringsfaciliteter, har siden 2002 været en del af det kommunalt ejede havneselskab ADP A/S, som udover havnen i Middelfart også ejer og driver erhvervshavnene i Nyborg og Fredericia.

”Det her er en stor handel for Middelfart Kommune. Havnen er et strategisk vigtigt område, der ligger i hjertet af Middelfart midtby. Ejerskabet er både vigtigt og afgørende i forhold til vores fremtidige muligheder for at udvikle byen - for at sikre en god sammenhængskraft mellem vores havnefront med den flotte, nyrenoverede plads foran KulturØen, marinaen, de kommende nye boliger på nabogrunden og det kommunale havneområde”., siger Johannes Lundsfryd Jensen, borgmester i Middelfart Kommune.

”Investeringen er stor – og derfor er timingen vigtig. Lige nu har vi mulighed for at sikre en historisk lav renteudgift på det lån, vi optager til købet. Så muligheden for at købe havnen er kommet på det helt rette tidspunkt, hvor renteudgifterne i praksis ikke kommer til at påvirke vores drift”, siger Johannes Lundsfryd Jensen.

Købet betyder, at kommunen nu indtræder i de bestående lejekontrakter og viderefører havneaktiviteterne – og der bliver lavet en driftsaftale med ADP.

Borgmesteren antyder, at overtagelsen på sigt kan betyde, at dele af havnen nedlægges som erhvervshav,

”At vi viderefører havneaktiviteterne, er en forudsætning for, at kommunen har mulighed for at opnå lån til investeringen. Vi har lejekontrakter, der løber frem til udgangen af 2023. Det vil sige, at Middelfart Kommune kommer til at drive kommunal havn i en årrække. Når vi kigger længere ud i fremtiden, kan vi arbejde med, at formålet med havnen ændres, så dele af området gradvist kan komme til at indgå i vores byudviklingsplaner”, siger Johannes Lundsfryd Jensen.

Aktiviteterne på havnearealerne i Middelfart har været koncentreret om oplagring af bulkvarer og stykgods i havnens lagerhaller og pakhuse. Middelfart Kommunes driftsaftale med ADP kommer blandt andet til at indeholde håndteringen af skibsanløb. Derfor bevares de lokale arbejdspladser, og virksomhederne fra Fredericia Havn, der har aktiviteter i Middelfart, kan bruge havnen, som de har gjort hidtil.

I processen med at ændre ejerstrategien for Middelfart Trafikhavn har ADPs ledelse og bestyrelse analyseret på den fremtidige forretningsplan og strategi for drift og udvikling af aktiviteterne på havnen i Middelfart.

”Når vi kigger ind i fremtidens marked, så ser vi, at vanddybde og adgang til en effektiv infrastruktur betyder mere og mere for vores kunder. Vi vil nu koncentrere os om at videreudvikle havnene i Nyborg og Fredericia” siger Rune D. Rasmussen, CEO for ADP.

Bestyrelsesformand i ADP, Erik Østergaard, siger om salget:

”Stiftelsen af ADP og fusionen af de tre kommunale havne til et kommercielt selskab i år 2000 og 2002 var et meget visionært projekt. De tre havne har været meget forskellige i både størrelse og aktivitetsniveau, og ADPs ledelse og bestyrelse har gennem alle årene balanceret udviklingen af de tre havne i tæt samarbejde med ejerkommunerne. Netop af det hensyn er det en enig bestyrelse, der har godkendt salget af havnen”.

”Havnene i Fredericia og Nyborg har fortsat stor kommerciel betydning og skaber både vækst og arbejdspladser i de to kommuner. Med virksomhedens fastlagte strategi vil ADP i årene fremover fortsætte sin udvikling i et tæt samarbejde mellem byerne og havnene”, siger Erik Østergaard.

Overtagelse af Middelfart Trafikhavn sker officielt den 10. oktober.

Kilde: ADP

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

19.03.2026Maritimedanmark.dk

Manglende strøm truer Hirtshals Havn

19.03.2026Maritimedanmark.dk

Aarhus Havn udpeger ny topchef

Annonce

21.03.2026Maritimedanmark.dk

Amerikansk general: Angreb på narkobåde har lav effekt

20.03.2026Maritimedanmark.dk

Ronnie Hulstrøm kan fejre 25-års jubilæum

11.03.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Høj Nordic Marine Contractor er rykket ind på Horsens Havn

06.03.2026Maritimedanmark.dk

Hanstholm Havn overtager stevedoreselskab

04.03.2026Maritimedanmark.dk

Hirtshals Havn øger antallet af biler og passagerer

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Pladsmangel fører til yderligere udvidelser på Aalborg Havn

25.02.2026Maritimedanmark.dk

Skagen Havn indfører mobile miljøstationer

25.02.2026Maritimedanmark.dk

Blue Water Shipping central i udviklingen af havvindhavn i Sydkorea

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Passenger Ship Crisis Management and Human Behaviour - STCW Standards - (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide the mandatory level of knowledge required for all masters, officers and other crewmembers who are required to manage crisis situations on board passenger ships.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Personal Protective Equipment (PPE) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you understand the importance of PPE used in hazardous workplace environments. You will learn about the responsibilities that you and your employer have in relation to PPE, and about suitable types of PPE that can help keep yourself and others safe in the workplace.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Personal Safety and Social Responsibility (PSSR) - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide the required level of knowledge to meet the standards of competence for seafarers Personal Safety and Social Responsibilities (PSSR) as mandated by Table A-VI/1-4 in the STCW Code.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Safety and Hygiene Commission (NOM-019-STPS-2011) (Adaptive) - (afholdes løbende)

Upon completion of the course the delegate will be able to: Summarize the formation of the Joint Safety and Hygiene Commission (CMSH), describe the roles and responsibilities of each member of the CMSH, explain the recommendations to improve the CMSH's operations.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Tuberculosis Awareness Course - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide you with an awareness of tuberculosis in the workplace. You will learn the definition of tuberculosis and common symptoms. You will also be able to describe testing for tuberculosis, how to treat it, and how to avoid contracting tuberculosis.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Slips, Trips and Falls (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you learn about how to prevent slips, trips, and falls by understanding the associated hazards, relevant tools and equipment, and effective safety practices.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course