Kogtved Søfartsskole genopstår

Den 18. april 2015 åbnes dørene igen for elever på den tidligere Kogtved Søfartsskole i Svendborg. De smukke bygninger lægger for en kort stund hus til besøg af tidligere Kogtved Søfartsskole elever og lærere i et arrangement fra kl. 13.00 – 16.00. Efterfølgende vil der blive afholdt et fælles socialt arrangement for både elever og lærere.

”Mange af de tidligere elever har udtrykt et ønske om, at skolens helt unikke historie bevares for eftertiden, både som del af erhvervets fælles maritime kulturarv, men også som en vigtig del af Svendborg bys maritime selvforståelse og identitet”, siger Annelise Ømand, der er initiativtager til arrangementet sammen med Lars Christian Christiansen. De er begge tidligere elever fra Kogtved. Annelise Ømand var hovmesterelev på Kogtved Søfartsskole i 1986.

Rigtig mange søfarende har startet deres karriere som maskin-, styrmands-, eller kokkeelev på Kogtved Søfartsskole. Både i Svendborg by og i rederierne blev der i den grad lagt mærke til de uniformerede og velopdragne unge elever. Kogtved Søfartsskole var således igennem mange år en vigtig leverandør af dygtige elever til det maritime erhverv. Mange vendte tilbage for at læse videre på Svendborg Navigationsskole eller på maskinmesterskolen i Svendborg.

Udover planlægningen af arrangementet den 18. april 2015 arbejdes der på at rejse midler til en dokumentarfilm om Kogtved Søfartsskole.

Da der allerede på nuværende tidspunkt har været en stor interesse for at gense skolen og møde gamle kammerater forventes det, at arrangementet bliver et større tilløbsstykke. Der opfordres til at følge med i arrangementet via facebookgruppen “Gammelelevdag på Kogtved søfartsskole 2015”eller via LinkedIn-gruppen “Kogtved”.

Kilde: Initiativtagerne

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

18.09.2025Maritimedanmark.dk

Nye midler til den grønne omstilling af skibsfarten

16.09.2025Maritimedanmark.dk

OMT tjener styrtende på dansk fregatdesign

16.09.2025Maritimedanmark.dk

Fjordtank øger samarbejde med Bunker One

04.09.2025Maritimedanmark.dk

Maritime masterclasses i Asia House

01.09.2025Maritimedanmark.dk

Martec kursister indtager brandskole

29.08.2025Maritimedanmark.dk

Blue Water udvider på Esbjerg Havn

18.08.2025Maritimedanmark.dk

Dansk maritim datavirksomhed opkøbt af Xenata

18.08.2025Maritimedanmark.dk

DSV´s kommunikationschef stopper efter otte måneder

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle