København på vej mod ny krydstogtrekord
Den 21. april ankommer årets første krydstogtskib til København Havn og derefter vil krydstogtskibene anløbe i en lind strøm frem til sæsonen slutter i oktober. 332 krydstogtskibe har allerede meldt deres ankomst - hvilket er ny rekord.
"Jeg er meget positivt overrasket. Vi havde nok forventet, at vi i år ville se en mindre tilbagegang i antallet af krydstogter i København som følge af den økonomiske krise. Men den vækst der har været i krydstogtsindustrien de seneste år ser ud til at fortsætte i 2009 - i hvert fald i Nordeuropa",
siger Ole Andersen, salgs- og marketingsdirektør i Wonderful Copenhagen til business.dk
Det forventes, at 620.000 krydstogtsgæster vil besøge København i 2009. Heraf vil en stor del have København som enten start eller slutdestination. Det sikre byen en ekstraomsætning på op mod en milliard kroner, anslår Wonderful Copenhagen:
"En gæst der begynder og afslutter sit krydstogt i København omsætter for 1.593 kroner per døgn - tre gange mere end en transitpassager på dagsbesøg. Det gavner i høj grad de københavnske butikker. Men også servicebranchen nyder godt af gæsterne i kraft af levering til skibene og flere rejsende fra Københavns Lufthavn", siger Ole Andersen til avisen.
På verdensplan vil 14 nye krydstogtskibe blive taget i brug i 2009, og yderligere 38 nye skibe er i ordrebogen. Halvdelen af de nye 38 skibe vil sejle i Europa - inklusiv København. Samlet set udgør Nordeuropa 18 procent af den samlede krydstogtturisme.
Kilde: business.dk