Koalition mod pirater kan være på vej

Den danske forsvarsminister Trine Bramsen vil kontakte andre europæiske lande i et forsøg på at opbygge en koalition, der kan tackle truslerne mod skibsfarten i Guineabugten. Det sker på opfordring fra Danske Rederier efter sidste uges angreb på et Torm-tankskib.

Forsvarsminister Trine Bramsen vil forsøge at skabe en europæiske koalition mod piraterne i Guineagolfen. .

Piratangrebene i Guineabugten er taget til i den seneste tid og ventes at fortsætte i takt med at vejret i området bliver bedre. Således har der inden for den seneste uge sket seks angreb, hvor af et af dem gik ud over tankskibet Torm Alexandra, der blev angrebet ca. 186 sømil syd for xxx.

Danske Rederiers adm. direktør Anne Steffensen har på et møde luftet sine bekymringer over situationen for forsvarsministeren.

“Vi er meget, meget bekymrede. Guineagolfen har udviklet sig til et hot spot for piratvirksomhed når det kommer til kidnapninger. Truslen for vores søfarende bliver mere og mere reel dag for dag,” siger Anne Steffensen til TradeWinds.

Piraterne opgav angrebet på Torm Alexandra, da de blev skræmt væk af en italiensk fregat og i andre tilfælde har besætningerne reddet sig ved at låse sig inde i skibets citadel.

Men der skal mere til, mener Anne Steffensen. Ud over en styrket indsats fra Nigeria og andre lande i området er det nødvendigt med “en koalition af de villige, der vil være til stede - forhåbentlig militært i regionen,” mener direktøren for Danske Rederier.

Ifølge Anne Steffensen har Trine Bramsen allerede kontaktet nogle andre europæiske lande

og er “meget ivrig efter at se, om hun kan være med til at sammensætte en international koalition”.

“Jeg håber, at andre lande vil tage ansvaret på sig og slå sig sammmen, som de har gjort det i Hormuzstrædet,” siger direktøren.

Kilde: TradeWinds.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Russisk gasskib udrustet med maskingevær

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk endnu engang bedst på rettidighed

Annonce

30.06.2026Maritimedanmark.dk

USTC overskud på 901 mio. kr.

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mikael Skov stopper i Hafnia

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Storbritannien dropper nye destroyere

29.06.2026Maritimedanmark.dk

USA og Iran enige om at stoppe angreb

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Sverige bevæbner kystvagtskibe

27.06.2026Maritimedanmark.dk

Genåbning af Hormuz kræver meget mere end en aftale

27.06.2026Maritimedanmark.dk

USA hævner angreb på Ever Lovely

26.06.2026Maritimedanmark.dk

Martin Badsted forlader posten som CFO i Norden

Jobmarked

Se alle

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle