Kjærulff fik gyldent håndtryk på 30 mio. kr.

Torms tidligere topchef Klaus Kjærulff forlod ikke rederiet tomhændet, da han forlod sit job i september sidste år. Med sig fik han et gyldent håndtryk på 4,9 millioner dollar - næsten 30 millioner dansk kroner.

Selv om formanden i rederiet Torm flere gange har fastslået, at selskabets tidligere chef Klaus Kjærulff forlod selskabet af egen fri vilje, fremgår det af årsregnskabet, at den mangeårige topchef fik udbetalt et gyldent håndtryk på 28,9 millioner kroner. Det skriver business. dk.

"I september 2008 indgik Klaus Kjærulff en aftale om at afslutte hans ansættelse som CEO i Torm, og som en kompensation for den afslutning har selskabet anerkendt at betale 4,9 mio. dollar", hedder det i regnskabet.

Tidligere har flere kilder påpeget, at Klaus Kjærulff reelt blevet fyret som en direkte konsekvens af direktørens overensstemmelser med Torms græske ejere og i særdeleshed det magtfulde bestyrelsesmedlem Gabriel Panayotides.

De beskyldninger har advokaten N.E. Nielsen, der har været formand for rederiet siden 2000, dog ved flere lejligheder manet til jorden

Kilde: business.dk

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Dansker får toppost i Hapag-Lloyd

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Claes Devantier bliver ny topchef i MB Shipbrokers

Annonce

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Claes Devantier bliver ny topchef i MB Shipbrokers

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Søfartsnationer advarer om pres på globale spilleregler

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Hapag-Lloyd ændrer ZIM-bud efter israelsk modstand

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Aalborg vil have ny færge til Egholm

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Goldman Sachs: Olieprisen kan stige til 120 dollar

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Brand om bord på Smyril Lines nybygning

06.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk installerer første rotorsejl på containerskib

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle