Kinesiske havne indfører restriktioner

Danmark er blandt de mange lande på de kinesiske myndigheders corona-liste, der må affinde sig med, at skibe fra de pågældende lande skal vente i 14-dage, inden de får lov at lægge til. Restriktionerne omfatter bl.a. de to største havne, Ningbo-Zhoushan og Shanghai.

Kina kan nu fejre, at de for første gang siden de dagligt rapporterede om corona, i dag ikke har registreret nye tilfælde. Men sundhedskrisen har i den grad spredt sig over stort set resten af verden med Europa som et af de hårdest ramte områder.

Og da Kina ikke ønsker at få mulige smittede i land fra udenlandske skibe, indfører de nu en 14-dages karantæne for skibe, der kommer fra havne i Danmark, Storbritannien, Schweiz, Sverige, Belgien, Norge, Holland, Østrig, Sydkorea, Japan, Iran, Italien, Frankrig, Spanien, Tyskland og USA. Listen ventes udvidet i takt med at corona-virussen spreder sig yderligere.

Restriktionerne får ikke på den korte bane den store indflydelse på skibe fra USA og Europa i øjeblikket på grund af den lange rejsetid med mindre de har været omkring f.eks. Sydkorea, men kan med det samme få konsekvenser for den intra-asiatiske skibsfart, skriver Splash.

Flere havne i Kina har er begyndt at tjekke, hvilke havne skibene har anløbet på vej til landet, for på den måde at kunne kategorisere dem i forhold til mulig smitterisici og dermed karantæne.

Kilde: Splash

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Styrmand anholdt i Korsør for spiritussejlads

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen indfører restriktioner

Annonce

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen indfører restriktioner

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Houthier truer med nye angreb i Rødehavet

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Containerskib sunket i Singapore Strædet

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Debatindlæg: Rederier er grønnere end deres rygte

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Ny europæisk flådestyrke under opbygning

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Laura Mærsk bunkrer ethanol i Rotterdam

06.06.2026Maritimedanmark.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

05.06.2026Maritimedanmark.dk

Spotrater eksploderer: Tidlig højsæson og kriser sender containerfragten i vejret

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle