Kamp om nye medarbejdere til Det Blå Danmark

Kampen om at rekruttere de dygtigste medarbejdere og største talenter er hård på det danske arbejdsmarked. Og det er op ad bakke for Det Blå Danmark, der kæmper med manglende kendskab og krævende arbejdsvilkår. At lønnen er god, betyder ikke længere så meget.

Foto: Adobestock

Danmark er en af verdens førende skibsfartsnationer, med 740 skibe under dansk flag og endnu flere dansk drevne skibe. Sammenlagt giver det Danmark en niendeplads på listen over verdens største operatører af skibe. 

Også på land går det strygende. Danske producenter af maritimt udstyr er i front når det gælder grøn teknologi, innovation og høj kvalitet.

Manglende kendskab

Faktisk går det så godt, at rekrutteringen har svært ved at følge med. Faldende ungdomsårgange har svækket rekrutteringsgrundlaget, mens manglende kendskab til branchen gør det svært at råbe de attraktive kandidater op.

”Vi har en fantastisk maritim branche i Danmark. Der er bare utrolig få, der kender til den - især blandt de unge. Jeg tror, der ligger en stor formidlingsmæssig udfordring”, siger Hans Ubbe Ebbesen, Managing Director i Engineer The Future, der arbejder for, at danske virksomheder får adgang til stærke kandidater inden for ingeniør, it og science.

Employer Branding

Hans Ubbe Ebbesen er specialist i Employer Branding, der handler om hvordan en virksomhed arbejder strategisk med kommunikationen om sit brand som arbejdsplads, både internt og eksternt. 

”Der er et øget behov i Det Maritime Danmark for en mere strategisk indsats, En kommunikation som rækker lidt længere ud, er mere vedholdende og som virkelig formidler nogle af de fantastiske muligheder, vi har på tværs af Det Maritime Danmark. Fordi folk har jo nogle traditionelle opfattelser af, hvad en industri byder på, og hvis man ikke arbejder med sin Employer Branding, eller sin grundfortælling, så får man jo ikke fortalt alle de fantastiske facetter, der kan være i en branche. At Maersk ikke kun handler om store containerskibe, men også om data, bæredygtighed og alle mulige andre ting”, siger Hans Ubbe Ebbesen, der før han kom til Engineer The Future sidste år, var Head of Global Employer Branding i Maersk.

Hård konkurrence

Jakob le Fevre er CEO og grundlægger af den maritime rekrutteringsvirksomhed Marpro Group, der b.la. fik Børsens gazellepris i 2024. Her mærker man også, at det kan være vanskeligt at skaffe de ønskede profiler.

I virkeligheden bliver der uddannet for få og for snævert til den store succes som den danske maritime branche har for tiden. Kombineret med et rekordhøjt antal beskæftigede i Danmark, betyder det at der er stærk konkurrence om talent.

Jakob le Fevre

“Når der er et begrænset udbud af kandidater, så stiger kandidaternes pres på virksomhederne i forhold til virksomhedens værdier, og der kommer employer branding ind. Jeg ser simpelthen, at de virksomheder som er tydelige i deres værdier, behandler deres medarbejdere godt, har en god og moderne ledelsesstil, og ikke er bange for at give lidt tilbage til medarbejderne, hvis det går godt - det er de virksomheder, der både tiltrækker og fastholder de bedste medarbejdere”, siger Jakob le Fevre.

Kernefortællingen

“I gamle dage slog man stilling op, og så krydstede man fingrene og håbede på, at man fik noget talent ind. I dag har talentmarkedet ændret sig på den måde, at dem, der skal søge job, har rigtig mange muligheder for at orientere sig i forhold til en kommende arbejdsgiver. Derfor er der meget på spil for arbejdsgiveren i forhold til, hvordan man fremstår”, siger Hans Ubbe Ebbesen.

“Det handler om langt mere end bare at skrive en flot fortælling og lægge den op på sin hjemmeside. Det handler også om, at det kan være meget svært at skjule, hvis du ikke er en god arbejdsgiver. Derfor skal du arbejde med dine medarbejdere omkring, hvad det er de går rundt og fortæller om virksomheden”.

“Employer Braining handler om at skærpe narrativet eller kernefortællingen omkring relationen mellem potentielle medarbejdere og virksomheden. Og så handler det om at få den ud at leve på tværs af en lang række touchpoints, interaktioner, medier, sociale medier, hjemmesider og fysiske møder”, siger Hans Ubbe Ebbesen.

Løn er ikke alt

Hvor mange tidligere fokuserede på lønnens størrelse, er der i dag mange andre forhold der spiller ind. 

“Tiderne er slut, hvor penge var den afgørende faktor for kandidaterne. I dag er der større fokus på, at der skal være balance i privatlivet. Den maritime branche er mange steder kendetegnet ved stor rejseaktivitet, og det er der ikke så mange unge der har lyst til mere, af mange forskellige grunde”, siger Jakob le Fevre.

 ”Hvis der er meget rejseaktivitet kan det være svært at afsætte jobbet til en dansker, men så har vi et rigtig godt netværk i Østeuropa, hvor de så arbejder remote ud fra. Man kan ikke arbejde effektivt med rekruttering til den maritime industri uden at have et 100% internationalt outreach”, siger Jakob le Fevre og fortæller, at Marpro Group i dag, ud over hovedkontoret i Helsingør, har kontorer i Rotterdam, Hamborg og Helsingborg - og planlægger nyt kontor i Norge.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Nye medarbejdere kommer ikke af sig selv

Kampen om at rekruttere de dygtigste medarbejdere og største talenter er hård på det danske arbejdsmarked. Og det er op ad bakke for Det Blå Danmark, der kæmper med manglende kendskab til branchen og krævende arbejdsvilkår for dem der skal tilbringe deres arbejdsliv på havet. At lønnen generelt set er god, er naturligvis en fordel, men løn alene har ikke længere den samme betydning som tidligere.

Relateret indhold

14.07.2026ME PRODUCTION A/S

Sponseret

ME Production indgår partnerskab med Everllence om at styrke levetidssupporten for scrubber-systemer

06.07.2026Maritimedanmark.dk

Stigende optag på maskinmesteruddannelserne

Annonce

13.08.2026Maritimedanmark.dk

BlueTech Center rykker ind på Odense Havn

13.08.2026Maritimedanmark.dk

Maersk opjusterer helårsresultatet markant efter stærkt 2. kvartal

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Mia Verniere ny direktør for Sea Health & Welfare

30.06.2026Maritimedanmark.dk

USTC overskud på 901 mio. kr.

26.06.2026Maritimedanmark.dk

58 nye skippere og skibsførere i Skagen

24.06.2026Iron Pump A/S

Sponseret

The company core value is to clarify any issues quickly

17.06.2026Maritimedanmark.dk

Bunker Holding overgik egne forventninger i udfordrende marked

17.06.2026Maritimedanmark.dk

Nina Østergaard ny bestyrelsesformand i Bunker Holding

Jobmarked

Se alle

Småøernes Færgeselskaber

Styrmand til Agersø-Omøfærgerne (tidsbegrænset stilling)

Slagelse Kommune søger en styrmand til Agersø-Omøfærgerne – mere specifikt Omøfærgen.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Kaptajn (Chefskipper) til Grenaa-Anholt Færgefart

Vil du stå i spidsen for en af Danmarks vigtigste færgeforbindelser og være med til at sikre livlinen til Anholt?

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

25.08.2026

Småøernes Færgeselskaber

Skibsfører/styrmand til Færger som afløser

Aalborg Kommune søger skibsfører/styrmand til Færger som afløser på fuld tid med mulighed for fastansættelse.

Ansøgningsfrist

09.09.2026

Esbjerg Havn

Esbjerg Havn søger havneassistent

Stillingen er tidsbegrænset til 12 mdr. med mulighed for forlængelse.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

27.08.2026

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

Vil du have en maritim hverdag med ansvar, variation og tæt kontakt til skibe, kunder og virksomheder? Vi søger en ny kollega til en fast stilling som havneassistent i vores maritime team.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.08.2026

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsfører til eldreven færge

Kunne du tænke dig at have det smukke sydfynske øhav som arbejdsplads og har du mulighed for at starte med kort varsel?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Ærøfærgerne

Maskinmester til moderne eldrevne færger

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser, og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og CO2-neutral overfart. Vi søger en teknisk stærk maskinmester, der har lyst til at være med til at drive og vedligeholde fremtidens grønne maritime teknologi.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Beredskabsstyrelsen

Skibsfører til inspektions- og afmærkningsskibet POUL LØWENØRN

– vær med til at sikre tryg og sikker sejlads

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

16.08.2026

DanPilot

IT-chef

Sæt retningen for den digitale udvikling i en af Danmarks mest samfundskritiske virksomheder

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

14.08.2026

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Technical Superintendent | Svendborg, Denmark

We’re a 90-year-old family-owned tanker company and we need someone who actually enjoys getting their hands dirty with dry-dockings, PMS, and shipyard negotiations — not just managing spreadsheets from afar.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Disciplinary and Grievance (E-learning course - afholdes løbende)

This course will help you understand the typical process followed within the workplace when it comes to disciplinary and grievance. It will also provide you with some good practice that you, as a manager, can adopt in order to mitigate the need to invoke either of these procedures.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Company Security Officer - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide the stipulated level of knowledge required for candidates training as a Company Security Officer (CSO) in accordance with the stated minimum requirements for the Issue of Certificates of Proficiency for Company Security Officers as specified in MSC/Crirc.1154. This course is developed in accordance with the International Maritime Organisation (IMO) Model Course 3.20.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Display Screen Equipment (E-learning course - afholdes løbende)

This course contains information for the safe use of display screen equipment in the workplace and at home. It is suitable for everyone who uses this type of equipment and contains an assessment of the workstation. The assessment will give the user a full understanding of the potential hazards involved and how to assess whether or not they are at risk.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Drug and Alcohol Awareness - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to inform you about the hazards and consequences of drug and alcohol abuse. You will be able to identify different types of addictive substances and the importance of a drug and alcohol policy. You will also be able to describe the purpose of an Employee Assistance Program and how to respond to inappropriate usage.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course