Iver Huitfeldt affyrede både missiler og kanoner

Den danske fregat Iver Huitfeldt anvendte både missiler og kanoner til at nedkæmpe fire droner, der den 9. marts havde kurs mod fregatten og en række civile skibe i Det Røde Hav. Det fremgår af nye forklaringer fra skibschefen der understreger, at fregatten på intet tidspunkt var forsvarsløs.

Foto: Nick / Forsvaret

Ifølge nye oplysninger der kom frem, da pressen mødte besætningen i Korsør torsdag eftermiddag, nedskød besætninger de tre første droner ved hjælp af Sea Sparrow-missiler, der blev ledt til målet af fregattens svenskproducerede Ceros 2000 våbenkontrolsystem. Systemet har to radarpositioner på fregatten, en over de to langtrækkende kanoner på fordækket, og en på taget af hangaren over skibets nærforsvarskanon.

Hvorfor besætningen anvendte Ceros 2000 våbenkontrolsystemet, der har en kortere rækkevidde end fregattens centrale og langt meget kostbare Apar våbenkontrolsystemet, er der indtil videre ingen forklaring på. Men det kan dreje sig om afstanden til målene.

Til bekæmpelse af den fjerde og sidste drone, valgte besætningen at skifte til Apar våbenkontrolsystemet. Dette system viste sig dog ikke at fungere, hvorfor besætningen skiftede tilbage til Ceros 2000 systemet. Samtidig skiftede man våbentype fra missiler til skibets langtrækkende hovedkanoner - der ved hjælp af adskillige granater, hvor af 10-50 procent eksploderede for hurtigt, nedskød dronen.

Hvorfor man valgte at skifte våbentype fra de succesfulde missiler til skibets langtrækkende hovedkanoner, er der indtil videre ingen forklaring på. Men det kan dreje sig om afstanden til målet.

Det skal understreges, at der fortsat er usikkerhed om hændelsesforløbet, og hvilke systemer og våbensystemer der blev anvendt hvornår og hvorfor.

I løbet af den kommende uge ventes en tredje og mere tilbundsgående redegørelse om hændelsen være klar. Den vil dog lige som de tidligere redegørelser være fortrolig. Om den offentliggøres, helt eller delvist, vil tiden vise.

-mauh
 

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk har bestilt har 26 store containerskibe

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Mellemøstkrig får supertanker ordrebog til at eksplodere

Annonce

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Sydkorea investerer milliarder i arktisk skibsfart

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DanPilot øger omsætning og overskud

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DanPilot øger omsætning og overskud

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn dræbt under angreb i Sortehavet

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Afgørende for dansk skibsfart at få en global IMO-aftale på plads.

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Tyskland åbner op for udenlandske kaptajner

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS udvider kapacitet i Middelhavet

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Manøvrefejl sender genvejsfærge på grund

Jobmarked

Se alle

Odense Havn

Sælger til Odense Havn

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand og 1. styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand samt 1. styrmand til faste stillinger på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.09.2026

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle