Is lukker stadig havne i Grønland

Royal Arctic Line er, selv om der er mindre end tre uger til midsommer, stadig ramt af isproblemer i Grønland. På grund af den hårde vinter i år er der så meget vinteris i Kangerlussuaq, at det planlagte anløb med det 1A -isklassede skib Nuka Arctica er blevet opgivet.

Nuka Arctica. Arkivbillede.

Både Royal Arctic Line og et inspektionsskib fra Arktisk Kommando, der bedre kan bryde is, har forsøgt at nå frem til Kangerlussuaq, men har måttet opgive cirka 25 sømil før havnen, hvor de har konstateret is-tykkelse på op til en meter.

Der er også stadig betydelig isfod inde i havnen, op til to meters tykkelse, hvilket umuliggør søsætning af det landgangsfartøj som er en forudsætning for operationen ved skibsanløb.

Isfod er is, der fryser fast til kysten, når havet fryser til. Isfoden ligger fast og bevæger sig ikke op og ned med tidevandet som den flydende havis.

Royal Arctic Line følger udviklingen i issituationen meget tæt, og vil så snart forholdene tillader det, forsøge at gennemføre et anløb. Nuka Arctica returnerer nu til Nuuk, som skibet ifølge sejlplanen skal anløbe i morgen klokken 7.00 lokal tid, klokken 11.00 dansk tid.

Det er mange år siden, at Grønland har haft så kold en vinter som i år. Derfor har det været meget svært at få forsyninger til byerne og bygderne nord for Nuuk.

Kilde: Royal Arctic Line

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

29.11.2025Maritimedanmark.dk

To tankskibe brænder i Sortehavet

28.11.2025MARPRO Group

Sponseret

Rekruttering i den maritime branche

28.11.2025Svitzer

Sponseret

Tid til familien selvom du er på havet

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Danmark genopstiller til IMO Rådet for 2026-2027

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Singapore nu større flagstat end Hong Kong

27.11.2025Maritimedanmark.dk

ONE Henry Hudson tilbage i havn

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Sarfaq Ittuk får to år mere

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Det går den gale vej med punktligheden

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle