Iransk tankskibsflåde vil bryde US-embargo

Iran har sendt den hidtil største flåde af tankskibe afsted med brændstof til det kriseramte Venezuela og sejler dermed ind i en mulig konfrontation med USA, der har indført sanktioner mod lande, der handler olie med Venezuela.

Arkivfoto..

Flåden, der er på vej, består af ti tankskibe, der skal hjælpe det brændstof hungrende land med forsyninger og for nogle af skibenes vedkommende tage venezuelansk råolie med retur, skriver Bloomberg på baggrund af unavngivne kilder med kendskab til sagen.

Regimet i Venezuela, der er ledet af Nicolas Maduro, har ikke mange mulige leverandører tilbage, efter at både Rusland og Kina har valgt at afholde sig fra udfordre den amerikanske handelsembargo mod landet.

Venezuela var engang et land, der leverede enorme mængder råolie til USA og selv fremstillede brændstof i rigelige mængder til det indenlandske forbrug, der blev solgt til rekordlave priser. Men det er efterhånden mange år siden.

Sammenbruddet i landets olieindustri sker efter årevis med dårlig ledelse, korruption og manglende investeringer i det statsejede Petroleos de Venezuela. Olien har tidligere udgjort 95 pct. af landets eksport og er nu faldet fuldstændig sammen ligesom landets økonomi som sådan.

Venezuela fik den sidste leverance af brændstof fra Iran på tre tankskibe i oktober og den flåde af skibe, der nu er på vej, er omtrent dobbelt så stor som den, der i maj krydsede det caribiske hav og blev modtaget på kajen af Maduro selv.

USA har siden opbragt skibe på vej med brændstof til Venezuela og har advaret mod at deltage i handlen med landet. “Vi holder øje med, hvad Iran laver og sørger for, at andre afskibere, forsikringsselskaber, skibsejere og kaptajner forstår, at de skal holde sig væk fra den handel,” sagde Elliott Abrams, special representative for Iran og Venezuela i september.

Kilde: gCaptain

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Kendt ansigt vender tilbage som trafikdirektør

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia-opkøb afventer ny uafhængig formand i Torm

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia leverer stærkeste kvartal i år

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Norden køber op i Sydafrika

01.12.2025Svitzer

Sponseret

Den oversete brik i vores kritiske infrastruktur

01.12.2025MARPRO Group

Sponseret

Employer branding – en nøgle i kampen om arbejdskraften i det maritime Danmark

01.12.2025Fjord Line Danmark

Sponseret

Fjord Line: Vi sejler – med fokus på mennesker, trivsel og gode oplevelser

29.11.2025Maritimedanmark.dk

To tankskibe brænder i Sortehavet

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle