Indonesiske styrker forhindrer piratangreb

Indonesiske flådestyrker fik mandag befriet et Singaporeflaget skib, der var blevet kapret af pirater ud for Borneo. Ni formodede pirater blev tilbageholdt, mens 20 besætningsmedlemmer og en passager blev sat fri. Ingen var kommet noget til.

Piraterne angreb skibet med det formål at stjæle olie, som skulle overføres til et andet skib. Myndighederne fik mistanke om piratangrebet, da skibet pludselig forsvandt fra både AIS og radar og derefter dukkede op igen under et andet skibsnavn. Derfor sendte de et patruljeskib, som fik standset piraterne i deres forehavende.

Indonesien har været plaget af pirateri i årevis, men i den senere tid er angrebene begyndt at komme fra en ny kilde, nemlig den islamistiske militante gruppe Abu Sayyaf, der er begyndt at foretage kapringer og kidnapninger i indonesisk og malaysisk farvand. Mandagens angreb havde dog tilsyneladende ikke noget med Abu Sayyaf at gøre.

Indonesien, Malaysia og Philippinerne aftalte for nylig at foretage fælles patruljeringer for at standse de kidnapninger, som pirater har held til at gennemføre. Desuden anbefales skibe i området at sejle i konvoj i stedet for at sejle alene.

I 2015 var der på globalt plan i alt 246 hændelser med pirateri, og i alt blev 15 skibe kapret mod 21 i 2014. Sydøstasien stod i 2015 for de fleste tilfælde af pirateri.

Kilde: The Maritime Executive

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Russisk gasskib udrustet med maskingevær

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk endnu engang bedst på rettidighed

Annonce

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Russisk gasskib udrustet med maskingevær

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk endnu engang bedst på rettidighed

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Storbritannien dropper nye destroyere

29.06.2026Maritimedanmark.dk

USA og Iran enige om at stoppe angreb

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Sverige bevæbner kystvagtskibe

27.06.2026Maritimedanmark.dk

Genåbning af Hormuz kræver meget mere end en aftale

27.06.2026Maritimedanmark.dk

USA hævner angreb på Ever Lovely

26.06.2026Maritimedanmark.dk

Martin Badsted forlader posten som CFO i Norden

Jobmarked

Se alle

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle