IMO: Tabte containere skal registreres

IMO er nu parat til at stille krav om, at alle containere der tabes over bord fra containerskibe skal registreres. I dag er der ingen lovkrav om registrering af tabte containere, det er alene en sag mellem kunden og rederiet. Det skriver Ingeniøren.

Arkivfoto.

”IMO har taget sagen op, fordi de anerkender, at tab af containere udgør en fare for skibstrafikken og er et miljøproblem, især med hensyn til plastforurening. De seneste måneders rekordhøje tab af containere har også skabt et øget pres fra medlemslande og industrien selv”, siger Jeppe Skovbakke Juhl, Manager i BIMCO, til Ingeniøren.

IMO’s søsikkerhedskomite MSC vil på et møde i foråret 2022 drøfte mulige initiativer for at mindske risikoen for at tabe containere og muligheder for at tracke dem med GPS.

Tracking er dog ikke så ligetil.

”Hvis hver eneste container skal kunne trackes, i tilfælde af at den ryger over bord, så vil det kræve, at hver enhed har sin egen GPS-sender med batteri. Det har ingen containere i dag, og det vil kræve en ret markant og voldsom opgradering af de millioner af containere, der dagligt transporteres på verdenshavene”, siger Alan Murphy, direktør i SeaIntelligence, til Ingeniøren.

Ifølge NGOen Surfriders bliver kun 2,6 procent af alle tabte containere i dag fundet og indsamlet.

Kilde: Ingeniøren

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Russisk gasskib udrustet med maskingevær

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk endnu engang bedst på rettidighed

Annonce

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk endnu engang bedst på rettidighed

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk i stor opjustering

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Storbritannien dropper nye destroyere

29.06.2026Maritimedanmark.dk

USA og Iran enige om at stoppe angreb

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Sverige bevæbner kystvagtskibe

27.06.2026Maritimedanmark.dk

Genåbning af Hormuz kræver meget mere end en aftale

27.06.2026Maritimedanmark.dk

USA hævner angreb på Ever Lovely

26.06.2026Maritimedanmark.dk

Martin Badsted forlader posten som CFO i Norden

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
First Aid & Bloodborne Pathogens Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to teach you about first aid and bloodborne pathogens, including how they can be controlled, and you will learn to identify who is at risk, and how exposure and transmission occur.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Disciplinary and Grievance (E-learning course - afholdes løbende)

This course will help you understand the typical process followed within the workplace when it comes to disciplinary and grievance. It will also provide you with some good practice that you, as a manager, can adopt in order to mitigate the need to invoke either of these procedures.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course