IMO møde om stabilitet, lasteliner mm.

IMO's underkomité for stabilitet, lastelinie og fiskeskibes sikkerhed har afholdt sit 51. møde. Blandt hovedemnerne var færdiggørelse af vejledning til de nye harmoniserede lækstabilitetsregler,

Det nye SOLAS, kapitel II-1 om lækstabilitet træder i kraft 1. januar 2009. For at sikre en ensartet anvendelse af de nye regler, havde søsikkerhedskomitéen (MSC) bedt SLF om at udvikle forklarende noter til ændringerne. En færdig version er nu blevet udarbejdet og vil blive godkendt af næste MSC (i november 2008). Dog må det forventes, at der herudover vil blive udarbejdet yderligere en række opdateringer af noterne som følge af erfaringerne med det nye kapitel.

Endvidere blev følgende drøftet:

"flooding detection systems" "identification of further improvements of SOLAS chapter II-1" "requirements for pipes piercing the collision bulkheads" "trim range used for calculation of limiting GM curves"

Søfartsstyrelsen vil følge arbejdet tæt og deltage i de korrespondancegrupper, der skal arbejde videre med disse emner frem til underkomitéens næste møde.

Stockholmaftalen - "vand på dæk" Da en række EU-lande under sidste MSC havde udtrykt bekymring for, om de kommende SOLAS regler for lækstablitet tog tilstrækkeligt højde for vand på dæk på ro-ro passagerskibe (såkaldte Stockholmaftale), var SLF blevet bedt om vurderede dette nærmere. Af formelle årsager var det imidlertid ikke muligt, at emnet kom på dagsordenen før SLF52 (januar 2010). Men da emnet har høj prioritet valgte man at nedsætte en korrespondancegruppe med det formål at drøfte, hvorvidt nye regler tager højde for "vand på dæk" i tilstrækkelig grad. Danmark arbejdede aktivt sammen med UK for at sikre, at korrespondancegruppen behandler spørgsmålet grundigt.

Revision af intakt stabilitets koden Den intakte stabilitets kode består at to dele - en obligatorisk del (part A) og en ikke bindende del (part B). Den obligatoriske del af koden (part A) er nu færdiggjort og er blevet fremsendt til MSC for vedtagelse. Koden forventes at blive behandlet på førstkommende MSC og vil formentlig træde i kraft pr. 1. juli 2010. Vedtagelsen forventes ledsaget af en opfordring til at kodens bindende del implementeres så snart som muligt.

Kodens ikke-bindende del forventes først at træde i kraft på et senere tidspunkt. Denne del af koden skal videre behandles i en nedsat korrespondancegruppe.

Det blev endvidere besluttet, at konsekvensrette kapitlerne i SOLAS kapitel II-1, samt Load Lines protokollen, for at få den reviderede kode til at gælde for alle skibe.

Danmark følger arbejdet tæt og deltager i korrespondancegruppen.

Små fiskeskibes sikkerhed Arbejdet med, at udarbejde en ny sikkerhedsstandard gældende for fiskeskibe under 12 meters længde, og fiskeskibe uden styrehus blev forlænget fra 2008 til 2009, bl.a. for at sikre konsistens med ILO's (FN's internationale arbejdstagerorganisation) konvention på området, samt sikre at andre relevante IMO organer inddrages. Arbejdet fortsætter på kommende møder, ligesom der bliver nedsat en korrespondancegruppe herom. Underkomitéen udarbejdede et spørgeskema, der skal medvirke til at afdække, hvilke hindringer, der er for at ratificere Torremolinos-protokollen.

Revisionen af TM69 konventionen SLF er blevet bedt om, at se på muligheden for at revidere tonnagekonventionen, TM 1969 med henblik på at opnå forbedringer til og fælles fortolkning af brugen af tonnage-parameteren i forbindelse med havneafgifter.

Underkomitéen fandt, at der var et presserende behov for revision, men anerkendte samtidig, at ændringernes konsekvenser må nærmere undersøges. Der for arbejdes der videre ad to spor, 1) sikre hjemmel til at konventionen kan ændres ved brug af "tacit acceptance", samt 2) at undersøge om der er et reelt behov for at ændre konventionen, samt konsekvenserne heraf.

En række spørgsmål udestår med hensyn til valg af juridisk instrument for en ændring af konventionen. Dette spørgsmål vil blive forelagt for søsikkerhedskomitéen med henblik på beslutning.

Vandtætte døre Underkomitéen drøftede bl.a. på baggrund af et forslag fra USA og Sverige, mulighederne for at administrationerne under særlige omstændigheder kan tillade, at et passagerskib sejler med de vandtætte døre åbne, bl.a. under forudsætnig, at dørene umiddelbart kan lukkes. En række delegationer mente ikke, at der var forhold, der retfærdiggjorde, at en sådan tilladelse til sejlads med åbne vandtætte døre blev meddelt. Endvidere diskuteredes, hvorvidt eventuelle krav til skibets evne for at holde sig flydende efter en skade skulle gøres gældende for nye skibe, såvel som for eksisterende.

Da underkomitéen således ikke kunne nå konsensus om spørgsmålet, blev det besluttet nedsætte en korrespondancegruppe, der skal drøfte spørgsmålet frem til næste møde.

Det næste møde i underkomitéen forventes afholdt i januar 2010.

Kilde: Søfartsstyrelsen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

09.03.2026Maritimedanmark.dk

Sverige tilbageholder russisk skib mistænkt for sanktionbrud

09.03.2026Maritimedanmark.dk

Oliepriser stiger til højeste niveau i fire år

09.03.2026Maritimedanmark.dk

Ejer af skibsværft på udkig efter investor

08.03.2026Maritimedanmark.dk

Et helidæk kommer flyvende

06.03.2026Maritimedanmark.dk

Mange søfolk fanget i Den Persiske Golf

06.03.2026Maritimedanmark.dk

USA har sænket 30 iranske krigsskibe

06.03.2026Maritimedanmark.dk

Tilbageholdt containerskib ankommet til Aarhus

05.03.2026Maritimedanmark.dk

Søfartsstyrelsen hæver ISPS-sikkerhedsniveauet

05.03.2026Maritimedanmark.dk

EU: Skibsfarten er strategisk vigtig

05.03.2026Maritimedanmark.dk

Tankskib ramt af eksplosion ud for Kuwait

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Working At Height (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course aims to equip you with essential knowledge and practices for safe working at height, including risk awareness, equipment use, safety controls, and hazard prevention.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognize it and what you can do to prevent it.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Tuberculosis Awareness Course - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide you with an awareness of tuberculosis in the workplace. You will learn the definition of tuberculosis and common symptoms. You will also be able to describe testing for tuberculosis, how to treat it, and how to avoid contracting tuberculosis.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Safety Investigation into Marine Casualties and Marine Incidents -STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Safety Officer on Board - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide seafarers with the required level of knowledge to undertake the role of a Safety Officer on board a seagoing vessel. Providing marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course