Hurtigfærge taget ud af drift

Molslinjen har ikke haft stor succes men sin nyeste investering, hurtigfærgen Express 5 - der sejler for Bornholmslinjen mellem Ystad og Rønne. Siden indsættelsen den 29. april, har der været talrige problemer med færgens motorer.

Ved værft på Filippinerne inden afsejling til Danmark. Foto: Molslinjen

Tirsdag er færgen taget helt ud af drift, for at give motorleverandøren Wärtsilä mulighed for at komme i bund med, hvad problemerne - der senest har ramt turboen på en af de fire hovedmotorer - skyldes.


Tirsdag i næste uge er færgen tilsvarende taget ud af drift, for at teknikkerne kan arbejde uforstyrret.
Problemerne har typisk ikke forhindret færgen i at sejle, men forårsaget forsinkelser, da de tekniske problemer har tvunget færgen til at sejle med nedsat fart.


I stedet for Express 5 indsætter rederiet færgen Express 1 i dag og tirsdag i næste uge.
 

Express 5

Målt på 1610 passagerer og 451 biler er Bornholmslinjens hurtigfærge, Express 5, den største katamaranfærge i verden.


Færgen er bygget i Filippinerne på Austal-værftet i Cebu og blev i april 2023 indsat på ruten mellem Rønne og Ystad. 

 

Artikler

25.09.2023|Maritimedanmark.dk

Redningsstation er uden redningsbåd: Kan få fatale konsekvenser

24.09.2023|Maritimedanmark.dk

Kontrahering af produkttankskibe sætter rekord

23.09.2023|Maritimedanmark.dk

Nordatlantens største forskningsskib - Norrøna

23.09.2023|Maritimedanmark.dk

Lolland Kommune vedtager ny færgestrategi

22.09.2023|Maritimedanmark.dk

Nye kornskibe forlader Ukraine

22.09.2023|Maritimedanmark.dk

Kom med ombord på Laura Maersk

Copyright 2023