Houthi-militsen har angrebet to skibe og en amerikansk destroyer

Yemens oprørsbevægelsen proklamerede søndag, at den har angrebet to civile skibe og en amerikansk destroyer i bevægelsens fortsatte forsøg på at forstyrre skibsfarten i Det Røde Hav.

Arkivfoto - Amerikanke krigsskibe i Det Røde Hav. Foto: Det amerikanske forsvarsministerium

I en udtalelse siger en talsperson for den militante bevægelse, at den affyrede ballistiske missiler mod en amerikansk destroyer, missiler mod skibet Captain Paris og doner mod skibet Happy Condor. Det er uklart, om nogle af skibene blev ramt.

Tidligt søndag oplyste United Kingdom Maritime Trade Operations (UKMTO), at et fartøj, der sejlede 40 sømil syd for Al Mukha i Yemen, havde rapporteret om to eksplosioner tæt på skibet. Fartøjet og besætningen var dog i sikkerhed og havde fortsat deres rejse, forlød det - uden at skibet identificere skibet, skriver gCaptain.

De fortsatte angreb på civile skibe i området kan i den grad mærkes i Suez-kanalen, der har oplevet en voldsom nedgang i trafikken.

Omsætningen i maj måned i rå er således faldet med godt 64 pct. til 338 mio. dollar sammenlignet med omsætninge på 648 mio. dollar i maj i fjor, skriver den egyptiske avis Al-Mal ifølge Maritime Executive.

I maj passerede blot 1.111 skibe kanalen mod 2.396 skibe i samme måned i 2023.

Det er ikke mindst de store containerrederier, der har sløjfet turen gennem kanalen til fordel for den lange om vej syd om Afrika.

-emte

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

23.06.2026Maritimedanmark.dk

Opbakning til dansk bidrag fra Danske Rederier

23.06.2026Maritimedanmark.dk

Danmark sender bidrag til Hormuzstrædet

Annonce

23.06.2026Maritimedanmark.dk

Opbakning til dansk bidrag fra Danske Rederier

23.06.2026Maritimedanmark.dk

Justitsminister vil skærpe sikkerhed på havnene

22.06.2026Maritimedanmark.dk

Porten til Hormuzstrædet står igen på klem

20.06.2026Maritimedanmark.dk

Amerikanske virksomheder sagsøger containerproducenter for prisaftaler

20.06.2026Maritimedanmark.dk

Kraftigt El Niño kan skabe nye udfordringer for skibsfarten

19.06.2026Maritimedanmark.dk

30 cm op: Enormt krydstogtskib passerer Storebæltsbroen

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Forsigtig genåbning af Hormuzstrædet trods fortsat usikkerhed

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Oslo-ruten skal have ny direktør

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle