Hoteller ude efter ansatte fra Color Line

Medarbejdere, der arbejder som tjenere, kokke, receptionister og med rengøring kan blive påvirket, hvis Color Lines passagerskibe udflages til Norsk Internationalt Skibsregister (NIS), som regeringen har foreslået. Det Norske Sømandsforbund frygter for tab af arbejdspladser.

”Regeringen ønsker at sende næsten 700 søfolk i arbejdsløshed eller på socialydelse”, siger Formand Johnny Hansen fra Det Norske Sømandsforbund til Finansavisen. Det er en ubegrundet frygt, hævder Næringslivets Hovedorganisasjon,NHO.

Nu vil hotelkæderne Thon og Scandic samarbejde med Color Line om rekruttering, hvis rederiet opsiger hundredvis af medarbejdere. Ifølge NHO Reiseliv mangler branchen kvalificeret arbejdskraft på land.

”En mulig løsning er at arrangere en form for "speed dating" med dem, der i øjeblikket arbejder i rederiet. På den måde kan vi få et overblik over de færdigheder, som hver enkelt person har”, siger adm. Direktør Arild Steen-Mevold på Scandic Hotels.

Det Norske Sømandsforbund ser positivt på forslaget, men er mest bekymret over, at regeringen vil ændre de nuværende regler. Forslaget blev vedtaget i statsbudgettet i 2017, hvor et afsnit beskriver, hvordan staten kan spare penge i tilskudsordningen for norske søfolk fra andet halvår 2018.

Baseret på tal fra Color Line fandt Speed Area Committee, at 685 personer, der arbejder med hotelydelser på skibene, vil blive erstattet, hvis omflagningen gennemføres.

Sømandsforbundets formand Ronny Øksnes mener imidlertid, at de øvrige norske søfolk også vil blive erstattet af udlændinge, hvis rederiet får lov til at omflage skibene.

Vedtagelse af forslaget blev under budgetforhandlingerne sidst i maj udskudt, da nogle regeringspartier og de kristelige demokrater ville undersøge konsekvenserne af ændringerne, der kunne få Color Line til at skifte fra Norsk Ordinært Skibsregister til Norsk Internationalt Skibsregister.

Kilde: e24.no

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

25.07.2026Maritimedanmark.dk

Saudiarabisk skib angreb i Det Røde Hav

24.07.2026Maritimedanmark.dk

Express 5 tilbage i drift på Ystad - Rønne

Annonce

23.07.2026Maritimedanmark.dk

Fragtskib på grund ud for Nyborg

21.07.2026Maritimedanmark.dk

Seks måneders ekstra løn for at sejle gennem Hormuzstrædet

19.07.2026Maritimedanmark.dk

Baltic nybygning med vindassisteret fremdrift

17.07.2026Maritimedanmark.dk

Houthier gør klar til at lukke Bab el-Mandeb strædet

16.07.2026Maritimedanmark.dk

USA håndhæver flådeblokade mod Iran

15.07.2026Maritimedanmark.dk

USA dropper afgift for passage af Hormuzstrædet

14.07.2026Maritimedanmark.dk

USA vil overtage kontrollen med Hormuzstrædet

12.07.2026Maritimedanmark.dk

Iran-USA krigen blotlægger globale transportsystemers sårbarhed

Jobmarked

Se alle

DanPilot

Disponent med overblik og flair for effektivitet

DanPilot søger ny kvalificeret disponent til vores team bestående af snart 20 medarbejdere, som døgnet rundt, alle årets dage bemander disponeringen i DanPilot.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

09.08.2026

DanPilot

IT-chef

Sæt retningen for den digitale udvikling i en af Danmarks mest samfundskritiske virksomheder

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

14.08.2026

Småøernes Færgeselskaber

Overfartsleder til Lolland Færgefart

Drømmer du om at arbejde på det smukke Nordlolland med udsigt over Smålandshavet og kig til Dodekalitten? Er du klar til at tage roret i et aktivt og udfordrende miljø? Så er det dig, vi leder efter!

Ansøgningsfrist

03.08.2026

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Technical Superintendent | Svendborg, Denmark

We’re a 90-year-old family-owned tanker company and we need someone who actually enjoys getting their hands dirty with dry-dockings, PMS, and shipyard negotiations — not just managing spreadsheets from afar.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

By & Havn

Havneassistent til By & Havn

Vil du være med til at sikre god service i Københavns havn? Og har du et gyldigt sønæringsbevis som kystskipper? Så er du måske vores nye havneassistent.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

25.07.2026

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Fjord Line Danmark

Befaren skibsassistent - fast stilling

Fjord Line søger en befaren skibsassistent til en fast stilling ombord på vores passagerskibe. Du bliver en del af et professionelt dækshold, hvor sikker drift, samarbejde og service er i fokus.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

15.08.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle