Højere lønkompensation kan være på vej

Efter et virtuelt møde søndag eftermiddag med en række erhvervsledere er statsminister Mette Frederiksen klar til at kigge positivt på at betale en større de af virksomhedernes udgifter til hjemsendte medarbejdere. En grænse på 45.000 kr. har været nævnt.

Staten kompenserer i dag med op til 26.000 kr. pr. måned for hjemsendte medarbejdere, men grænsen skal ifølge en række organisationer gerne løftes højere op.

Om en ny grænse på 45.000 kr. pr. måned sagde Mette Frederiksen efter mødet i går: “Det er noget af det, vi taler med parterne på arbejdsmarkedet om, og jeg synes det er helt naturligt og meget forventeligt, når man laver så stor en aftale på så kort tid, så vil der vise sig ting, man ikke har taget højde for”.

På mødet diskuterede parterne også en genåbning af Danmark, og ifølge statsministerens opslag på Facebook lørdag, er der grund til en smule optimisme, fordi tallene i de seneste dage har udviklet sig på en måde, der tyder på, at at det virker at holde samfundet lukket og begrænse den fysiske kontakt.

Men statsministeren ønskede i går ikke at komme nærmere ind på, hvordan et scanarie for genåbning af samfundet kan se ud. “Det skal vi nok gøre med det samme, vi er klar til det, sagde hun på det efterfølgende pressemøde.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Houthierne vil genoptage angreb mod skibsfarten

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Angreb mod Iran støttes af enorm amerikansk flådestyrke

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Israel og USA angriber Iran

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Derfor sejlede amerikansk ubåd ind i grønlandsk farvand

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Aurora Botnia får verdens største batteri-retrofitting

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Færgekrig er brudt ud på Ærø - krav om stop for tilskud

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Stærk afslutning på et år med lavere indtjening

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Statsministeren har udskrevet folketingsvalg

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Express 1 kunne ikke klare kulden

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Nu bliver det nemmere at forny sønæringsbeviser

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Safety Investigation into Marine Casualties and Marine Incidents -STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course