Havneudvidelse i Hanstholm uafklaret

Den nytiltrådte bestyrelse for Hanstholm Havn vil have flere fakta på bordet, inden man tager endelig stilling til, om den planlagte udvidelse af Hanstholm Havn skal blive til noget eller ej. Havnen i Hanstholm giver underskud, og det skal vendes til et rimeligt overskud, inden man går i gang med en udvidelse.

”Alene det forhold, at havnen opstiller et udvidelsesprojekt til 500 millioner kroner og sender det i udbud, hvorefter de indkomne bud ligger mellem 875 og 960 millioner kroner, gør, at vi er nødt til at finde ud af, hvad der er op og ned i denne her sag. Jeg vil ikke tage stilling til, om det bliver et ja eller nej fra vores side, hvis det viser sig, at det faktisk koster de 8-900 millioner kroner. Vi skal først finde ud af, hvad det er for et projekt vi har med at gøre, før vi kan begynde at finde veje i det”, siger Martin Vestergaard, bestyrelsesformand for Hanstholm Havn.

Inden man går så vidt som til evt. at igangsætte den planlagte havneudvidelse, er det dog vigtigt at få styr på havnens økonomi, for lige pt. kører havnen med underskud, og det er utilfredsstillende.

”Det er utroligt vigtigt, at havnen udvikler sig, så de virksomheder, der er på havnen, får de bedst mulige betingelser samtidig med, at nye virksomheder bliver tiltrukket. Det kræver et vist overskud, det har havnen ikke lige pt.”, siger Martin Vestergaard, som tilføjer, at der har været svære vilkår for havnen efter, at havnen mistede færgeforbindelsen til Færøerne. Han mener også, at det er vigtigt, at havnen kan tilbyde en tilstrækkelig vanddybde, så store skibe kan gå ind i havnen, hvilket er en del af havneudvidelsen.

”Som bestyrelse skal vi arbejde for at gennemføre udvidelsen, men vi skal også sikre, at havnen bliver drevet som en fornuftig forretning”, siger han.

Havnebestyrelsen har som mål at skabe et rimeligt overskud fra 2015, hvilket skal forstås som et overskud svarende til det andre, sammenlignelige havne, kan skabe. Martin Vestergaard har dog ikke nogle konkrete bud, hvordan det skal nås.

”Det er det, vi skal bruge det næste halve år på at finde ud af”, siger han.

Redaktionen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.06.2026Maritimedanmark.dk

Død efter kran kollapser på havn

26.06.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Klaptilladelser er blevet en flaskehals for danske havne

Annonce

30.06.2026Maritimedanmark.dk

USTC overskud på 901 mio. kr.

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mikael Skov stopper i Hafnia

22.06.2026Maritimedanmark.dk

Korsør Havn melder om forrygende måned

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Rekordinvesteringer i Esbjerg Havn i 2025

16.06.2026Maritimedanmark.dk

ADP passerer million tons gods på en måned

11.06.2026Maritimedanmark.dk

Powercon skal levere landstrøm til krydstogtskibe i Skagen

09.06.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Danske kræfter kæmpede mod vinter og is i omfattende tysk uddybningsprojekt

04.06.2026Maritimedanmark.dk

Thulesen Dahl roser regeringens  havvindhandlingsplan

Jobmarked

Se alle

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle