Havnene vokser og investerer milliarder
2007 blev et rigtigt godt år for den danske havnesektor. Samlet set håndterede havnene sidste år 110 millioner tons gods. En fremgang på næsten 2 millioner tons i forhold til året før. Det er det højeste tal siden åbningen af Storebæltsbroen i 1998.
De 110 millioner tons dækker over en nedgang i råolieudskibningen på en million tons. Omsætningen af kul har været nogenlunde uændret, så væksten er sket på den klassiske erhvervshavn. Det viser Danmarks Statistiks endelige tal for godsomsætningen på de danske havne i 2007.
Fremgangen er særlig markant for tørlaster, som korn, foderstoffer, sten, sand, kalk og cement, samt på træ, stål og containergods. Mange af Danske Havnes medlemmer har da også kunnet fremvise tocifrede vækstrater i godsomsætningen, og rekordomsætning i kroner.
For udover den mere klassiske godshåndtering, er antallet af færgepassagerer sidste år samlet set vokset med en halv million. Desuden er krydstogtskibe, offshore og råstofindvinding fra havbunden nogle af de nye forretningsområder, som er i stærk vækst, og som har givet havnene flere ben at stå på.
De 20 største havne planlægger at investere 9 milliarder kroner frem til 2015. Når der bygges ud i vandet giver det en netto arealudvidelse på i alt 25 procent for de største havne.
Kilde: Danske Havne