Havmiljøøvelse i Åbenrå Fjord og Als Sund
Tirsdag og onsdag den 10. og 11. november afholder søværnet, politiet og det statslige beredskab en havmiljøøvelse i Åbenrå Fjord og Als Sund. Miljøskibene Gunnar Seidenfaden og Marie Miljø er blandt de deltagende skibe.
Udgangspinktet for øvelsen er, at der den 10. november klokken 12.00 sker en eksplosion på tankskibet Mike. Eksplosionen har været så voldsom, at den har slået hul på flere af skibets olietanke. SOK har beregnet, at olien driver ind mod nordkysten af Als og mod den sydlige del af Åbenrå Fjord. Forureningen forventes at ramme kysten den 11. november om formiddagen.
Ud over de to miljøskibe deltager flere fartøjer fra marinehjemnmeværnet, Syd- og Sønderjyllands Politi, Åbenrå og Sønderborg kommuner samt det statslige beredskab fra Haderslev.
Kilde: SOK