Hård kritik af Maersk efter dødsulykke

De norske myndigheder har i efterforskningen af dødsulykken på Maersk Interceptor 7. december fundet alvorlige mangler ved systemer og processer og varsler derfor påbud til Maersk Drilling Norge.

Ulykken skete i forbindelse med installation af en ny råvandpumpe ombord på Maersk Interceptor. En person faldt i havet og omkom og en anden fik alvorlige kvæstelser.

Det norske Petroleumstilsynet, der har gennemført undersøgelserne ombord på Interceptor oplyser i dag, at de har fundet “alvorlige mangler ved systemer og processer for materielhåndtering” og har derfor udstedt to påbud til Maersk Drilling Norge:

“Selskabet skal gennemgå sine systemer for opfølgning og brug af kranudstyr på alle installationer i brug på norsk sokkel, herunder egenkontrol, oplæring af personalet, der benytter den type udstyr og vidensdeling om brug af udstyret.”

Desuden er Maersk Drilling Norge blevet pålagt “at kortlægge og gennemgå alle operationer i forbindelse med materielhåndteringsprocessen for installation af råvandpumper på alle installationer i brug på norsk sokkel, identificerer risici og gennemføre nødvendige tiltag.”

Maersk Drilling Norge har fået en frist til 28. februar i år til at leve op til Petroleumstilsynets påbud. Selskabet skal i næste uge levere en plan for, hvordan det skal ske.

Opdatering 13.38:

Maersk Drilling Norge har følgende kommentar til påbudene.

“Maersk Drilling og AkerBP´s fælles efterforskningsteam arbejder på at identificere omstændighederne omkring den tragiske hændelse på Maersk Interceptor 7. december 2017. Vi er fast besluttet på at identificere årsagen til hændelsen og vi kan bekræfte, at vi har modtaget og vil leve op til Petroleumstilsynets påbud vedrørende ulykken,” skriver managing director for Maersk Drilling Norge i en mail til Maritime Danmark.

Han tilføjet, at at selskabet derudover ikke har yderligere kommentarer til Petroleumstilsynets påbud.

Kilde: Petroleumstilsynet.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

15.09.2026Maritimedanmark.dk

Pirater skræmt væk – andet skib frigivet mod løsesum

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk sender fire ruter tilbage gennem Suez

Annonce

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Femern-fartøj klar til første specialelement

14.09.2026Maritimedanmark.dk

320 evakueret efter brand på krydstogtskib i Rønne

13.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk kan stå foran markant flådeudvidelse

12.09.2026Maritimedanmark.dk

Tankerater sætter rekord efter angreb ved Hormuz

11.09.2026Maritimedanmark.dk

Hormuz-trafik nede på syv skibe

11.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS fastholder fragtmængderne i august

11.09.2026Maritimedanmark.dk

Frigg Sydfyen sejler mod ophugning i Grenaa

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Kina på vej med arktisk containerrute til Europa

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle