Hanstholm Havn får fem års afdragsfrihed
Hanstholm Havn har fået fem års afdragsfrihed på det 525 millioner kroner store lån, havnen har optaget i Kommunekredit i forbindelse udvidelsen af havnen. Afdragsfriheden skal give havnen pusterum til at komme økonomisk på fode igen.
Arkivfoto.
”Det har kæmpestor betydning. Både for Thisted Kommunes likviditet og fordi det giver fem års ro til at udvikle havnen som forretning”, siger Niels Jørgen Pedersen, borgmester i Thisted, til nordjyske.dk.
Thisted Kommune overtog ved årsskiftet den tidligere kommunale selvstyrehavn, der nu er en kommunal havn, ejet direkte af kommunen.
Overtagelsen betød bl.a., at kommunen var nødt til at betale 63 millioner kroner for at indfri havnens kassekredit, hvortil kommer 20 millioner kroner om året som afdrag på havnens gæld. Penge som med aftalen om afdragsfrihed kan blive liggende i kommunenkassen de næste fem år.
Hanstholm Havn har været igennem en turbulent tid efter udvidelsen af havnen. I fjor måtte der findes en ny formand, da den tidligere finansminister for Venstre, Kristian Jensen, takkede af efter blot et par måneder til fordel for posten som chef for Green Power Denmark.
Kort tid efter annoncerede havne direktør Nils Skebys sin afgang efter to år på posten og blev i maj afløst af Søren Zohnesen, først som konstitueret, nu som fastansat,
Og i december besluttede Thisted Kommune så at ophæve havnens status som selvstyrelsen og i stedet gøre den til en kommunal havn.
-mauh