Hækbølger driller ”Leonora Christina”

Bornholmerfærgen ”Leonora Christina” har et problem på den svenske kyst, når færgen sejler til Ystad. Når færgen sejler fra Ystad mod Rønne, er der ikke problemer, skriver Ystads Allehanda. Rederiet ”Færgen” har fået lavet målinger af den hurtigfærgens hækbølger tre steder på sejlruten.

Bølgehøjderne er målt ved Kåseberga, Löderups Strandbad og længere østpå ved tre sejladser til og fra Sverige. I et tilfælde på ruten Rønne-Ystad viste målingerne, at bølgerne var højere end de 30 centimeter Transportstyrelsens tillader. Målingerne viser også, at vanddybden påvirker bølgehøjden. Jo dybere vand færgen bevæger sig hen over, jo højere bliver bølgerne.

Sidste sommer klagede beboerne ved Löderups strandbad over, at bølgerne fra ”Leonora Christina” rejste sig, når de uden forvarsel nåede stranden og truede badesikkerheden. Ystad Kommune har sat advarselsskilte op ved de badestrande, hvor der er risiko for at hækbølger rammer kysten.

Problemet er i øjeblikket aktuelt, da det netop nu er undersøgelser af bølge- miljøpåvirkninger, der forhindrer, at Kattegat-ruten kan få den endelige tilladelse til at sejle med deres hurtigfærge mellem Aarhus og Kalundborg.

Kattegat-rutens hurtigfærge ”Dolphin Jet”er søsterskib til den lidt mindre ”Villum Clausen”, der blev afløst af ”Leonora Christina” på ruten Rønne-Ystad.

Kilde: Bornholm.nu

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Dansker får toppost i Hapag-Lloyd

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Claes Devantier bliver ny topchef i MB Shipbrokers

Annonce

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Claes Devantier bliver ny topchef i MB Shipbrokers

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Søfartsnationer advarer om pres på globale spilleregler

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Hapag-Lloyd ændrer ZIM-bud efter israelsk modstand

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Aalborg vil have ny færge til Egholm

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Goldman Sachs: Olieprisen kan stige til 120 dollar

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Brand om bord på Smyril Lines nybygning

06.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk installerer første rotorsejl på containerskib

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle