Grønlandsk messe giver nordjysk arbejde

Aalborg Kongres & Kultur Centers, AKKC, store fiskeri- og erhvervsmesse, Polar Fish 2014, i Sisimiut i Grønland fik besøgsrekord og betyder at en stor ordre er inden for rækkevidde for den nordjyske virksomhed DT-Interlin fra Frederikshavn.

Polar Fish 2014.

”Vi fik faktisk alene positive meldinger, da vi sagde farvel til de medvirkende virksomheder”, siger projektleder Else Herfort fra AKKC.

DT-Interlin skal give tilbud på zink-anoder til Nuuk Havn til beskyttelse af havnenes undervands jernkonstruktioner mod galvanisk tæring. Når ordren kommer i hus, vil denne beløbe sig til op mod en million kroner. Også det lokale værft i Sisimiut viste interesse for DT-Interlinks zink-anoder, hvilket kan ende med endnu en ordre til virksomheden.

Positiv udmelding kom der blandt også fra AltiCare i Viborg, der forhandler produkter til vedligeholdelse og reparation af bygninger og andre byggetekniske ydelser. Virksomheden fik på messen mulighed for både at møde nuværende kunder og for at skabe nye kontakter.

”Vi nød den gode atmosfære, der var på Polar Fish messen. Det gjaldt både blandt de besøgende og de øvrige udstillere, og vi kommer helt sikkert igen, når Polar Fish løber af stablen igen om to år”, siger Dorthe Maarslet, direktør i AltiCare.

Det var ikke uden udfordringer, at messens udstillere stod klar på standene til den officielle åbnings-ceremoni fredag formiddag. Mange af dem måtte nemlig nøjes med blot én dag til opbygning af stande imod normalt to, da tæt tåge onsdag forhindrede flyvning i området.

Efter de tre messedage kunne arrangørerne bag Polar Fish 2014, Qeqqata Kommunia, Arctic Circle Business og AKKC notere et rekordbesøg på 1.593 gæster fordelt på de tre messedage 3., 4. og 5. oktober. Der er omkring 5.400 indbyggere i Sisimiut. AKKC gennemfører igen Polar Fish i oktober 2016.

Kilde: Aalborg Kongres & Kultur Center

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

24.06.2026Maritimedanmark.dk

Dansker medstifter af nyt tørlastrederi

13.05.2026Maritimedanmark.dk

Norden udvider flåde med fire Handysize

Annonce

05.07.2026Maritimedanmark.dk

Hempel udpeger ny topchef

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Wrist har opkøbt Military Services Australia

14.04.2026Maritimedanmark.dk

Ny aftale sikrer Feggesundfærgen

01.04.2026Maritimedanmark.dk

Stor hotelpram har forladt Vordingborg

30.03.2026Maritimedanmark.dk

Hvide Sande Havn henter rekordomsætning

27.03.2026Lotek A/S

Sponseret

Lotek styrker sin position som totalleverandør af brandsikring gennem nyt strategisk samarbejde med Incendium AB

18.03.2026Maritimedanmark.dk

Stena Bulk skifter ud i toppen

12.03.2026Maritimedanmark.dk

Maersk-chartret skib ramt af fragmenter fra projektil

Jobmarked

Se alle

By & Havn

Havneassistent til By & Havn

Vil du være med til at sikre god service i Københavns havn? Og har du et gyldigt sønæringsbevis som kystskipper? Så er du måske vores nye havneassistent.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

25.07.2026

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle