Global teknologikonference til Danmark

Mere end 1.000 deltagere vil strømme til Danmark når den verdensførende maritime teknologikonference WMTC, World Maritime Technology Conference, kommer til København den 27 – 29 april 2021.

”Afholdelse af en stor international konference af denne kaliber indenfor maritim teknologi er ideel til at styrke Det Blå Danmarks profil yderligere, og hjælper til at cementere vores position som internationalt maritimt kraftcenter”, siger Henrik O. Madsen, tidligere topchef for DNV-GL, der vil stå i spidsen for arrangementet.

”Vi står over for enorme udfordringer på vores klode, og jeg forventer helt klart, at et af de drivende temaer på konferencen vil være bæredygtighed, for vi har nogle ambitiøse mål i vores industri, som vi skal indfri!”, siger Henrik O. Madsen.

Messen arrangeres af MDC (Maritime Development Center) i samarbejde med af Skibsteknisk Selskab og den professionelle konference arrangør MCI.

Den internationale organisation bagved World Maritime Technology Conference, er World Maritime Technology Congress, som består af 21 søsterforeninger til Skibsteknisk Selskab fra i alt 17 lande.

Konferencen blev afholdt første gang i 2003 og afholdes hvert tredje år, senest i 2015 i Rhode Island, USA, og den afholdes næste gang i december 2018 i Shanghai, inden det bliver Danmarks tur i 2021.

Tivoli Congress Center i København leverer de fantastiske rammer for de mange danske og internationale gæster, hvor der ud over konferencesporet med mere end 150 faglige indlæg, også bliver aktiviteter for studerende samt en udstilling med alt det nyeste indenfor maritim teknologi.

Du kan læse mere om WMTC 2021 HER

Redaktionen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Danmarks skibskredit skal have ny bestyrelsesformand

29.01.2026Maritimedanmark.dk

Maersks bæredygtighedschef stopper efter 15 år

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Israel og USA angriber Iran

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Derfor sejlede amerikansk ubåd ind i grønlandsk farvand

08.01.2026Maritimedanmark.dk

Norden sælger fra og køber til

06.01.2026Maritimedanmark.dk

Stort antal tankskibe sporløst forsvundet

23.12.2025Maritimedanmark.dk

Glædelig Jul og Godt Nytår!

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Rusland fortsat ikke en del af det gode selskab

20.11.2025Maritimedanmark.dk

APM Terminals investerer i Peru

20.11.2025Maritimedanmark.dk

Høje bølger fører til aflysning af afgange

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Safety Investigation into Marine Casualties and Marine Incidents -STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course