Georg Stage skal renoveres for millioner
Skoleskibet Georg Stage kommer ikke på verdenshavene i de næste otte måneder. Skibet er netop kommet til Assens Skibsværft, hvor det skal gennemgå en stor renovering. Det er anden gang, at Assens Skibsværft skal arbejde på skibet.
“Det er en megastor opgave for os. Georg Stage skal ligge her i cirka otte måneder, siger værftsdirektør Erling Pedersen til Fyens Stiftstidende.
Der er tale om en gennemgribende renovering, hvor skibet bliver ryddet totalt for teakdæk og inventar. Derefter bliver skroget sandblæst og malet.
Ved en tidligere renovering for halvandet år siden blev 120 kvadratmeter stål på forskibet erstattet.
Ifølge værftsdirektøren er det en opgave til et tocifret millionbeløb, der vil beskæftige mellem 15 og 20 mand på værftet i Assens.
Kilde: Fyens Stiftstidende.