Georg Stage lokker politikerne med resultater

Skoleskibet Georg Stage mangler bevillinger til to togter i 2024, men peger på, at de har den succes med at få unge gennem deres populære ungdomsuddannelse med lavt frafald og praktisk talt ingen arbejdsløshed. Net dét politikerne efterspørger.

Arkivfoto..

”Vores uddannelse bliver søgt af alle køn og klasser og har netop den balance mellem praksis og teori, som den nye HPX-uddannelse sigter imod,” siger Skoleskibets direktør, Asser Amdisen.

Georg Stage har 150-200 ansøgere til hvert togt, men max. 63 pladser. Undervisningsministeriets tal viser, at efter 7 kvartaler er hele 99,5% af eleverne i job eller uddannelse. Det på trods af at hele 70% af Skoleskibets elever har enten en afbrudt eller ingen uddannelse bag sig, når de går ombord.

Derfor vækker det undren, at Skoleskibet står til at blive beskåret, når man i stedet kunne udnytte erfaringerne. Siden 2019 har Georg Stage fået bevillinger til to togter om året, men de udløber nu, så fremover risikerer Skoleskibet at skulle ligge stille halvdelen af året.

”Vi vil gerne fortælle både erhvervsskoler og eventuelt den nye HPX om vores erfaringer med at opbygge en attraktiv ungdomsuddannelse, men det kræver, at vi faktisk får mulighed for at uddanne nogle unge mennesker” siger Asser Amdisen.

I regeringsgrundlaget ”Ansvar for Danmark” opstiller regeringen bl.a. fire ønsker til uddannelser for unge: De skal tiltrække de unge til erhvervsuddannelserne, de skal arbejde både teoretisk og praktisk, de skal sætte de unge i stand til at arbejde for miljø og grøn omstilling, og der skal være arbejde til de unge bagefter.

”På Georg Stage lever vi op til alle krav som regeringen stiller” siger Asser Amdisen, ”så jeg håber politikerne vil se værdien i fortsat at lade os sejle. Til gengæld stiller vi os gerne til rådighed for udviklingen af både nye og allerede eksisterende uddannelser”.

Kilde: Stiftelsen Georg Stages Minde.

Norisol A/S

Sponseret

Invitation til reception

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

30.09.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn og lods dømt efter dødsulykke

30.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS fordobler på rute til Egypten

Annonce

30.09.2026Maritimedanmark.dk

Israel sender Hapag-Lloyd tilbage til tegnebrættet

30.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS skal gøre plads til konkurrent på færgerute

29.09.2026Maritimedanmark.dk

Gigantskib sikkert under Storebæltsbroen

29.09.2026Maritimedanmark.dk

Handelsskibe i kø for eskorte

29.09.2026Maritimedanmark.dk

Hapag-Lloyd opjusterer markant efter stigende fragtrater

28.09.2026Maritimedanmark.dk

Houthier til EU: Europæiske skibe bliver ikke angrebet

28.09.2026Maritimedanmark.dk

Brand hærger fragtskib på tredje døgn

28.09.2026Maritimedanmark.dk

Sikkerhedsvurdering mørklagt: Kun 30 centimeter op til broen

Jobmarked

Se alle

Scandlines

Elektriker til Scandlines

Vil du bruge din el-tekniske faglighed i et maritimt miljø, hvor driftssikkerhed, teknologi og samarbejde går hånd i hånd?

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

14.10.2026

Odense Havn

Sales Manager til Odense Havn

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle