Fuld kaptajn forlod broen for at sove

En 54-årig norsk kaptajn drak sig så fuld, at han under vagten forlod broen for at lægge sig til at sove. Skibet fortsatte på samme kurs i seks timer inden det lykkedes et lavtgående dansk F16-fly at få kontakt til besætningen.

En norsk kaptajn er blevet anholdt af dansk politi og sigtes for at have ført det 2.550 DWT store norske fragtskib Ranafjord i stærkt beruset tilstand.

Søværnets Operative Kommando observerede torsdag, at det 76 meter lange fragtskib holdt samme kurs i seks timer, og man forsøgte derfor at komme i kontakt med besætningen. Da flere forsøg herpå mislykkedes, valgte man til sidst at sende en F16 jager hen over skibet i lav højde, for at komme i kontakt med besætningen.

Skibet befandt sig da 40 minutters sejlads fra at gå på grund ved Hals.

Det lykkedes F16 flyet at fange flere besætningsmedlemmers opmærksomhed, og de bragte skibet til standsning.

Da dansk politi nåede frem til skibet, fandt de en tydeligt beruset norsk kaptajn, der i første omgang forsøgte at skyde skylden på sin ligeledes berusede 1. styrmand. Det fremgik dog af logbogen at styrmanden var fratrådt sin vagt, og at kaptajnen havde overtaget kontrollen med skibet. Kaptajnen blev anholdt og taget med i land, efter at en alkoholtest om bord havde vist, at han havde en promille på 2,15.

En dansk lods førte efterfølgende skibet til Hals Barre, hvor det ankrede op mens den berusede styrmand sov rusen ud. Først når styrmanden er ædru igen, får skibet lov til at fortsætte sin sejlads ind til Aalborg.

Kaptajnen måtte efterfølgende afgive en blodprøve i land, og vil nu blive sigtet for spiritussejlads.

Skibet, der kom fra Kaliningrad, er ejet af Finn Olsen Rederi i Bodø, men indregistreret i St. Kitts and Nevis.

Rederiet oplyser til fvn.no, at rederiet har en 0-alkohol politik om bord på dets skibe, og at man er chokeret over, at flere besætningsmedlemmer øjensynligt har indtaget store mængder alkohol om bord.

Den nu anholdte 54-årige norske kaptajn har kun arbejdet for rederiet i kort tid.

Kilde: fvn.no

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Russisk gasskib udrustet med maskingevær

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk endnu engang bedst på rettidighed

Annonce

30.06.2026Maritimedanmark.dk

USTC overskud på 901 mio. kr.

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mikael Skov stopper i Hafnia

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Storbritannien dropper nye destroyere

29.06.2026Maritimedanmark.dk

USA og Iran enige om at stoppe angreb

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Sverige bevæbner kystvagtskibe

27.06.2026Maritimedanmark.dk

Genåbning af Hormuz kræver meget mere end en aftale

27.06.2026Maritimedanmark.dk

USA hævner angreb på Ever Lovely

26.06.2026Maritimedanmark.dk

Martin Badsted forlader posten som CFO i Norden

Jobmarked

Se alle

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle