Frontline: Årsag til eksplosion fortsat uklar

Det John Fredriksen kontrollerede Frontline rederi tør endnu ikke sige noget om, hvad der var årsagen til de eksplosioner, der tidligt i morges satte tankskibet Front Altair i brand tidligt i morges. Heller ikke de amerikanske myndigheder tør fastslå årsagen.

Billedet her er ifølge NRK offentliggjort på sikkerhedsfirmaet Aurora Intelligence twitter-konto og skulle være taget på Front Altair..

Var det en torpedo? Sejlede skibet på en mine? Spekulationerne er fortsat intense omkring årsagen til de eksplosioner, der i morges satte det fuldt lastede tankskib i brand i Oman Bugten.

“Vi kender ikke årsagen til eksplosionen og vi arbejder på at finde ud af det gennem grundige undersøgelser. Vi samarbejder nu med myndigheder og redningseksperter på den bedst mulige måde,” siger Robert Hvide Macleod til TradeWinds.

Han roser kaptajen på skibet for hurtigt at få alle 23 besætningsmedlemmer evakueret. “Vi er meget glade for, at hele besætningen er uskadt,” tilføjer han.

Det 110.000 dwt store skib var fuldt lastet med 75.000 tons naftalin på vej til Japan, da det øjensynligt blev angrebet.

Et andet tankskib, Kokuka Courageous, blev ramt i siden og har hul i skroget i styrbords side over vandlinjen. Også de 21 besætningsmedlemmer på dette skib blev hurtigt evakueret og befinder sig på den amerikanske destroyer USS Bainbridge, der kom til stedet, da Den 5. amerikanske flåde modtog nødopkaldet fra skibet. Et besætningsmedlem blev lettere kvæstet.

De amerikanske myndigheder undersøger fortsat hændelserne og siger til CNN, at de ikke har udelukket hverken angreb med “projektiler” eller at tankskibene ramte undervandsminer.

Det ved vi om de to involverede skibe:

Front Altair

- Sejler under Marshall-flag. - Under management af det International Tanker Management i Dubai. - Ejet af Frontline, der har base på Bermuda og er kontrolleret af den norske skibsreder og

milliardær, John Fredriksen. - Skibet på 110.000 dwt. var fuldt lastet med råolie og ifølge TradeWinds på vej til Japan. - De 23 besætningsmedlemmer ombord er alle evakueret og i god behold. - Ifølge de seneste oplysninger brander skibet fortsat.

Kokuka Courageous

- Sejler under Panama flag. - Under management af BSM shipmanagement i Singapore. - Ejet af japanske Kokuka Sangyo. - Er lastet med methanol. - På vej gennem Oman Bugten til Singapore - Skibets 21 besætningsmedlemmer ombord er alle evakueret. En er kvæstet, resten uskadte. - Skibet ligger omkring 70 sømil fra Fujairah i De Forenede Arabiske Emirater og omkring 14 sømil

fra den iranske kyst. - Ifølge BSM er skibet fortsat i området og ikke i fare for at synke eller lække olie.

Tweetet herunder stammer fra et iransk nyhedsbureau.

تصویری از داخل نفتکش ها#انفجار_ناقلتي_نفط_ببحر_عُمان #OilTanker pic.twitter.com/H5Wu6XyEnC

— خبرگزاری صداوسیما (@iribnewsFa) 13. juni 2019

Redaktionen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Houthierne vil genoptage angreb mod skibsfarten

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Angreb mod Iran støttes af enorm amerikansk flådestyrke

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Israel og USA angriber Iran

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Derfor sejlede amerikansk ubåd ind i grønlandsk farvand

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Aurora Botnia får verdens største batteri-retrofitting

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Færgekrig er brudt ud på Ærø - krav om stop for tilskud

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Stærk afslutning på et år med lavere indtjening

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Statsministeren har udskrevet folketingsvalg

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Express 1 kunne ikke klare kulden

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Nu bliver det nemmere at forny sønæringsbeviser

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Safety Investigation into Marine Casualties and Marine Incidents -STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course