Frigivne gidsler møder Shipcraft direktør

Ved et godt otte timer langt møde, der foregik et ikke navngivet sted i Europa, fortalte de seks løsladte søfolkene fra Leopard direktøren for Shipcraft, og en repræsentanter fra Nordane, der har besætningsansvaret, om kapringen, fangenskabet og frigivelsen.

”Ligesom min første telefonsamtale med sømændene, så var det første møde præget af følelser og glæde og foregik i en meget positiv stemning. Det var tydeligt for mig, at mødet med os var en slags endegyldigt bevis for besætningen på, at deres lange mareridt nu er overstået, og at rejsen mod et normalt liv endelig kan begynde. Der blev krammet og også grædt en smule”, siger en glad direktør i Shipcraft, Claus Bech.

”Vores besætning har udvist en usædvanlig styrke gennem det lange fangenskab og har formået at holde sammen og støtte hinanden.

Jeg er stolt over, at de er kommet igennem det hele og håber af hele mit hjerte, at vi kan hjælpe dem til at komme sig fuldstændig fysisk og psykisk og få et normalt familie- og arbejdsliv igen. Og vi håber at se dem tilbage på vores skibe”, siger Claus Bech.

En del af tiden blev brugt på at gennemgå de løsladtes økonomiske situation. Afhængigt af overenskomster, kontrakter og andre aftaler har de opsparet løn, ferie og fridage. Desuden blev muligheder for at søge erstatning opridset.

Claus Bech fortalte om Shipcrafts bestræbelser på at nå til enighed om en løsesum med de somaliske kidnappere og få løsladt de seks søfolk.

De seks søfolk har endnu ikke taget endelig stilling til hvornår de er parat til at blive genforenet med deres familier, men det kunne ske allerede i indeværende uge. Det er endnu ikke afklaret hvornår og i hvilket omfang sømændene ønsker at blive interviewet af medierne.

Kilde: Shipcraft

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

10.04.2026Maritimedanmark.dk

Gotlandsbolaget køber sig ind i Molslinjens ejerselskab

09.04.2026Maritimedanmark.dk

Jagt på russiske ubåde i Nordatlanten

Annonce

10.04.2026Maritimedanmark.dk

Gotlandsbolaget køber sig ind i Molslinjens ejerselskab

10.04.2026Maritimedanmark.dk

Første bæredygtige vindmølle rejst på Thor Havvindmøllepark

08.04.2026Maritimedanmark.dk

CMA CGM positionerer skibe ved Hormuz-strædet efter våbenhvile

08.04.2026Maritimedanmark.dk

Våbenhvile: Maersk anlægger “forsigtig tilgang”

08.04.2026Maritimedanmark.dk

Våbenhvile indgået i sidste øjeblik

07.04.2026Maritimedanmark.dk

Specialfartøj klar til nedsænkning af første Femern-element

07.04.2026Maritimedanmark.dk

Eksplosiv vækst i olietransport gennem danske farvande

07.04.2026Maritimedanmark.dk

Tankskib tilbageholdt efter mistanke om olieudslip i Østersøen

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
ATEX Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

Formålet med dette kursus er at introducere dig til ATEX- direktiverne og give dig den nødvendige information til at opfylde minimumkravene til sikkerhed på arbejdspladser, der opererer i og bruger udstyr i eksplosive atmosfærer.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognize it and what you can do to prevent it.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Back Safety Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to educate about the common causes of back injuries and outline preventative and reactive measures that can be taken to avoid them.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Benzene Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to inform you about benzene and where you may be exposed to it, what might happen if you are exposed, and the precautions you can take to stay safe. This course follows OSHA's Benzene Standard (29 CFR 1910.1028).

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Crisis management and human behaviour - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of the Passenger Safety, Cargo Safety and Hull Integrity section of this course is to provide the mandatory level of knowledge required for all Masters, Chief Engineer Officers, Chief Mates, Second Engineer Officers and persons assigned immediate responsibility for embarking and disembarking passengers, for loading, discharging, or securing cargo, or for closing hull openings on board RO-RO passenger ships.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Dropped Objects (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide you with the knowledge to identify, prevent, and manage dropped objects in the workplace, ensuring a safer environment for yourself and others. The course also supports safe work practices in line with OSHA's requirements for workplace safety.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course