Frigivne gidsler møder Shipcraft direktør

Ved et godt otte timer langt møde, der foregik et ikke navngivet sted i Europa, fortalte de seks løsladte søfolkene fra Leopard direktøren for Shipcraft, og en repræsentanter fra Nordane, der har besætningsansvaret, om kapringen, fangenskabet og frigivelsen.

”Ligesom min første telefonsamtale med sømændene, så var det første møde præget af følelser og glæde og foregik i en meget positiv stemning. Det var tydeligt for mig, at mødet med os var en slags endegyldigt bevis for besætningen på, at deres lange mareridt nu er overstået, og at rejsen mod et normalt liv endelig kan begynde. Der blev krammet og også grædt en smule”, siger en glad direktør i Shipcraft, Claus Bech.

”Vores besætning har udvist en usædvanlig styrke gennem det lange fangenskab og har formået at holde sammen og støtte hinanden.

Jeg er stolt over, at de er kommet igennem det hele og håber af hele mit hjerte, at vi kan hjælpe dem til at komme sig fuldstændig fysisk og psykisk og få et normalt familie- og arbejdsliv igen. Og vi håber at se dem tilbage på vores skibe”, siger Claus Bech.

En del af tiden blev brugt på at gennemgå de løsladtes økonomiske situation. Afhængigt af overenskomster, kontrakter og andre aftaler har de opsparet løn, ferie og fridage. Desuden blev muligheder for at søge erstatning opridset.

Claus Bech fortalte om Shipcrafts bestræbelser på at nå til enighed om en løsesum med de somaliske kidnappere og få løsladt de seks søfolk.

De seks søfolk har endnu ikke taget endelig stilling til hvornår de er parat til at blive genforenet med deres familier, men det kunne ske allerede i indeværende uge. Det er endnu ikke afklaret hvornår og i hvilket omfang sømændene ønsker at blive interviewet af medierne.

Kilde: Shipcraft

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

22.04.2026Maritimedanmark.dk

Tredje angreb i dag på containerskibe i Hormuz-strædet

22.04.2026Maritimedanmark.dk

Færge sætter farten ned for at spare

Annonce

22.04.2026Maritimedanmark.dk

Færge sætter farten ned for at spare

22.04.2026Maritimedanmark.dk

Iransk angreb på containerskib ved Hormuz-strædet

22.04.2026Maritimedanmark.dk

Trump i ny kolbøtte - forlænger våbenhvilen

21.04.2026Maritimedanmark.dk

USA har bordet endnu et skib

21.04.2026Maritimedanmark.dk

Søfarende fanget i Hormuz: “Ingen fortilfælde i moderne tid”

21.04.2026Iron Pump A/S

Sponseret

BC Ferries chooses IRON Pump

20.04.2026Maritimedanmark.dk

Shippingbranchen presser på for global IMO-aftale om klimaregler

20.04.2026Maritimedanmark.dk

Krydstogtskibe udnyttede kortvarigt åbent vindue

Jobmarked

Se alle

Teknika

Vi søger undervisere til el-autorisation

Teknika står midt i en spændende udvikling – fra at være en lokalt forankret maskinmesterskole til at blive en teknisk og maritim professionshøjskole for hele Østdanmark og Grønland.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Kalundborg Refinery A/S

Loading Master hos Kalundborg Refinery

Er du uddannet skibsfører, anden relevant maritim uddannelse eller har kendskab til industrien? Har du højt fokus på sikkerhed i alt, hvad du foretager dig? Så har du nu muligheden for at blive en del af Kalundborg Refinery som vores nye Loading Master på raffinaderiets egen havn.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

05.05.2026

Disko Line A/S

DISKO LINE A/S – 12 Pax-skipper til Diskobugten, Grønland

Vil du sejle i nok verdens smukkeste farvand til sommer – og samtidig spille en vigtig rolle i at holde Diskobugtens byer og bygder forbundet?

Område

Grønland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger navigatører/skibsførere

Kunne du tænke dig at have det smukke sydfynske øhav som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som navigatør/skibsfører på en af rederiet Ærøfærgernes fire færger.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.04.2026

Aarhus Havn A/S

Port Assistants til Danmarks største erhvervshavn

Vi er fortsat på udkig efter to nye Port Assistants, der sammen med et stærkt team bliver en del af vores døgnbemanding hos Aarhus Havn. Vi genopslår stillingerne, fordi vi endnu ikke har fundet de rette kandidater.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Tuberculosis Awareness Course - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide you with an awareness of tuberculosis in the workplace. You will learn the definition of tuberculosis and common symptoms. You will also be able to describe testing for tuberculosis, how to treat it, and how to avoid contracting tuberculosis.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognize it and what you can do to prevent it.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognize it and what you can do to prevent it.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Working From Home - Information for Managers (E-learning course - afholdes løbende)

The purpose of this course is to provide managers with knowledge of best practice for managing a team of home workers. The course will cover some of the key requirements to successfully enable working from home, as well as information on enabling effective communication and managing wellbeing.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Working At Height (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course aims to equip you with essential knowledge and practices for safe working at height, including risk awareness, equipment use, safety controls, and hazard prevention.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Stroke Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The course includes information on the prevention and awareness of strokes. Also covering the symptoms of a stroke and how you can help if you recognize that someone is having a stroke.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course