Fremtidens søfolk fik input på DFDS-færge
75 unge fra alle dele af landet deltog i årets SHIP event, der for 11 gang blev afholdt ombord på DFDS-færgen i Nordhavn i København. Her fik de unge mulighed for at få et indblik i Det Blå Danmarks uddannelser.
”Vi er meget glade for at DFDS for 11. gang stiller deres skib til rådighed for SHIP event. Det er noget helt specielt for de unge mennesker at være ombord på et stort skib og stå ansigt til ansigt med de mange ansatte på broen, i maskinen og kabyssen. De går herfra med en kæmpe oplevelse," siger kampagneleder i World Careers Anne Bay Riisager.
SHIP event bliver hvert år afholdt med henblik på at give de unge mennesker et indblik i de sejlende uddannelser, samt maskinmesteruddannelserne. Fire ud af fem maskinmesterskoler deltog med studerende, der havde til formål at fortælle om deres uddannelses- og karrierevalg.
”Vi har deltaget i SHIP event i mange år og er rigtig glade for at være med. Her får vi muligheden for at møde en masse unge mennesker og fortælle dem om de mange muligheder på SIMAC,” siger Nana Høgsland, kommunikation- og marketingkoordinator på SIMAC.
Udover indlæg fra skolerne og rundvisning på skibet, bød dagen også på det populære SHIP Game. Her deltog ambassadørerne og guidede de mange unge igennem en virkelighedstro øvelse.
Kilde: Danske Rederier