Fransk ekspeditionsskib fik motorstop i grønlandsk fjord

Det franske ekspeditions- og krydstogtskib Polarfront måtte vente i dagevis på hjælp, da det fik motorstop dybt inde i Fönfjörður - Fonfjord - ved Scoresbysund i den sydøstlige del af Grønland.

Den islandske kystvagts skib, Thor, kom ekspeditions- og krydstogtskibet Polarfront til hjælp dybt inde i en fjord i Østgrønland. Skibet havde ligget med motorstop i flere dage.. Foto: Den islandske kystvagt

Efter et par dage med motorstop modtog den norske kystvagt et opkald fra det franske ekspeditions- og krydstogtskibe Polarfront. Skibet med en plads til 16 passagerer havde brug for hjælp.

Luksus-togtet ved Grønland var blevet afbrudt af en motorfejl dybt inde i Fonfjorden, og det islandske kystvagts patruljefartøj, Thor, satte onsdag kurs mod skibet, der drives af det franske selskab Latitude Blanche.

Polarfront er et mindre skib på 55 meter, der blev bygget i Norge i 1976 og fungerede som vejrstation indtil 2010. I 2018 blev det ombygget til et luksus-ekspeditionsskib med plads til op til 16 passagerer og 10 besætningsmedlemmer, der tilbyder luksustogter i den helt dyre klasse til de arktiske områder.

Efter to dages sejlads nåede Thor fredag frem til Polarfront, der blev taget på slæb mod Reykjavik,  hvor skibene ankom mandag.

Det er blot et par uger siden, at ekspeditions- og krydstogtskibet Ocean Explorer grundstødte langt inde i Alpefjorden i Østgrønland - og fik grønlandske politikere til at stille spørgsmålstegn ved de regler, der fortsat gør det muligt for krydstogtskibe at sejle ind i de ofte fredede fjorder.

Vivian Motzfeldt, der er minister for udenrigsanliggender, erhverv, handel for Siumut, sagde bl.a., at der er behov for “at give reglerne et gevaldigt eftersyn”.

-emte

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

12.09.2026Maritimedanmark.dk

Tankerater sætter rekord efter angreb ved Hormuz

11.09.2026Maritimedanmark.dk

Hormuz-trafik nede på syv skibe

Annonce

11.09.2026Maritimedanmark.dk

Hormuz-trafik nede på syv skibe

11.09.2026Maritimedanmark.dk

Frigg Sydfyen sejler mod ophugning i Grenaa

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Kina på vej med arktisk containerrute til Europa

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Clerc varsler større Maersk-flåde: ‘Vi får brug for flere skibe”

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Dansker får toppost i Hapag-Lloyd

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Claes Devantier bliver ny topchef i MB Shipbrokers

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Niels Smedegaard er nu formand for DFDS

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Display Screen Equipment (E-learning course - afholdes løbende)

This course contains information for the safe use of display screen equipment in the workplace and at home. It is suitable for everyone who uses this type of equipment and contains an assessment of the workstation. The assessment will give the user a full understanding of the potential hazards involved and how to assess whether or not they are at risk.

Dato

01.10.2026

Sted

Digital course