Fragtskib slået læk ud for Oxelösund

Det maltesisk indregistrerede fragtskib Kertu er lige nu ved at blive bugseret ind til havnen i Oxelösund syd for Stockholm, efter at det onsdag morgen gik på grund og blev slået læk i skærgården.

Bugseringen er kompliceret og foregår ved en fart på kun lidt over 2 knob. Fragtskibet er fastgjort til siden af det store svenske kystvagtfartøj KBV 002 mens pumper arbejder på at holde skibet stabilt.

Kertu blev slået læk da det tidligt onsdag morgen løb på grund i skærgården. Skibets dobbeltskrog blev perforeret og der løb olie ud i havet fra et af dets tanke.

Der var på intet tidspunkt fare for besætningen, men de svenske myndigheder besluttede alligevel at evakuere hovedparten af besætningen da der trængte store mængder vand i skibet. Da situationen var mest kritisk stod der fire meter vand i maskinrummet.

Det lykkedes at stoppe olieudslippet ved at pumpe olien i den beskadigede tank over i en anden af skibets tanke. Samtidig lykkedes det i løbet af natten at pumpe så meget vand ud af maskinrummet, at bugseringen mod Oxelösund kunne påbegyndes.

Det ventes at KBV 002 og Kertu når frem til Oxelösund torsdag over middag.

Svenske miljøfartøjer har inddæmmet og opsamlet den olie der løb ud af fragtskibet.

Der foreligger ingen oplysninger om årsagen til grundstødningen.

Kilde: Kustbevakningen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

22.06.2026Maritimedanmark.dk

Porten til Hormuzstrædet står igen på klem

20.06.2026Maritimedanmark.dk

Amerikanske virksomheder sagsøger containerproducenter for prisaftaler

Annonce

20.06.2026Maritimedanmark.dk

Amerikanske virksomheder sagsøger containerproducenter for prisaftaler

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Ny kampagne skal fremme trivsel og respekt på danske skibe

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Forsigtig genåbning af Hormuzstrædet trods fortsat usikkerhed

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Oslo-ruten skal have ny direktør

18.06.2026Maritimedanmark.dk

Absalon deltager i stor NATO-øvelse i Østersøen

18.06.2026Maritimedanmark.dk

Oliepriser falder efter USA-Iran-aftale

18.06.2026Maritimedanmark.dk

Tyskland sender skibe mod Rødehavet

18.06.2026Maritimedanmark.dk

Aftale underskrevet: Hormuz åbner i 60 dage uden gebyrer

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle