Forsvarsminister besøgte inspektionsfartøj

Under et todages besøg i sidste uge på inspektionsfartøjet Knud Rasmussen fik forsvarsminister Nicolai Wammen et indtryk af de danske flådeskibes opgaver ved Grønland. Skibet fortsatte sine daglige rutiner og opgaver, mens ministeren var ombord, og ministeren fik lejlighed til at komme med på fiskeriinspektion og en rekognoscering med skibets redningsbåd.

Foto: Jens Grau.

Formålet med rekognosceringen i et uopmålt fjordsystem var at vurdere, om Knud Rasmussen kunne besejle det uopmålte område og dermed sejle direkte fra den ene fjord til den næste. Sagen er nemlig, at der ikke findes søkort over størstedelen af de grønlandske farvande, og skibene, der sejler i et uopmålt havområde, skal derfor passe særligt meget på ikke at støde på grund eller sejle på et klippeskær under havoverfladen.

Under den to dage lange sejlads kom forsvarsministeren rundt på skibet, hvor han fik lejlighed til at tale med besætningsmedlemmerne på tomandshånd. Inden ministeren blev sat i land i Ilulissat, holdt han en tale for besætningen, hvor han understregede vigtigheden af de opgaver, som Søværnets skibe løser i de grønlandske farvande.

Inspektionsfartøjet Knud Rasmussen er nu på forlægning mod havområdet ved Thule, hvor skibet i den næste halvanden måneds tid skal støtte beredskabet i området i tilfælde af en større søulykke samt løse opgaver for GEUS (De nationale geologiske undersøgelser for Danmark og Grønland).

Kilde: Søværnet

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

11.09.2025Maritimedanmark.dk

Danske Maritime lancerer podcast om fremtidens maritime sektor

09.09.2025Maritimedanmark.dk

Helt usædvanlig opgave Marinehjemmeværnet

07.09.2025Maritimedanmark.dk

Celebrity Cruises lancerer luksus flodkrydstogtskibe

03.09.2025Maritimedanmark.dk

Beslaglagt oligark-yacht sælges på auktion

03.09.2025Maritimedanmark.dk

USA angriber narkoskib i internationalt farvand

03.09.2025Maritimedanmark.dk

Danmark på vej til at købe britiske fregatter

02.09.2025Maritimedanmark.dk

Danske krigsskibe med i stor øvelse

29.08.2025Maritimedanmark.dk

Russisk korvet ramt af ukrainske droner

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle