Første sømand på gennemrejse vaccineret

Efter Johnson & Johnson vaccinerne er blevet frigivet i Danmark, er de første gennemrejsende søfarende nu blevet vaccineret mod COVID-19. Det skete på Medical Office i en sidebygning til Danske Rederier i Amaliegade.

Foto: Danske Rederier.

Fredag morgen fik den filippinske søfarende Velbert Manzano Legaspi som en af de første sin vaccine på Medical Office, Danske Rederiers datterselskab, før han lørdag med hjælp fra Leth Agencies påmønstrer det danske skib Nord Gardenia, der sejler gennem Øresund.

”Jeg er glad for at blive vaccineret her i Danmark. Som sømand er det nødvendigt for mig for at kunne rejse i hele verden for at kunne påmønstre mit skib. Johnson & Johnson vaccinen er ideel for mig, fordi jeg kun behøver ét stik for at være færdigvaccineret”, siger Velbert Manzano Legaspi

Det er langt fra en selvfølge, at de udenlandske søfarende får tilbudt vacciner i deres hjemlande.

Derfor har Danske Rederier og Dansk Metal kæmpet hårdt for at muliggøre, det blev muligt at vaccinere søfarende, når de rejser gennem Danmark på vej til eller fra deres skib.

”Det er selvfølgelig lykkeligt for den enkelte søfarende at få tilbuddet om vaccinen, men jeg er også enormt glad for, at vi kan hjælpe vores søfarende på denne måde. De har om nogen lidt under coronakrisen med ekstra lange udmønstringer og usikkerhed om, hvornår de kunne komme hjem til deres familier, så jeg er glad for, at vi nu endelig kan betale lidt tilbage”, siger Anne H. Steffensen, adm. direktør i Danske Rederier

”Jeg håber virkelig, at andre lande vil følge Danmarks gode eksempel og lade rederierne købe vacciner til deres søfarende. De holder os alle sammen forsynet med varer, som får vores dagligdag til at hænge sammen, så det mindste, vi kan gøre, er at passe godt på dem”, siger Anne H. Steffensen.

Kilde: Danske Rederier

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

17.09.2025Maritimedanmark.dk

Fjernelse af brændstof fra sunket skib tæt på afslutning

17.09.2025Maritimedanmark.dk

Kritik af IMOs Net-Zero klimamål tager til

16.09.2025Maritimedanmark.dk

Hurtigfærgen Lilleøre taget ud af drift

16.09.2025Maritimedanmark.dk

USA angriber endnu et narkoskib

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Redere blæser til kamp mod skibsbrande

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Sejler rundt med stadig flere tomme containere

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Stort fragtskib på grund i Arktis

14.09.2025Maritimedanmark.dk

Maersk har erklæret Generel Average efter branden på Marie Maersk

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle