Første MLC-tilbageholdelse i Danmark

Det liberia-flagede offshore supplyskib Atlantic Carrier har i et døgn været tilbageholdt i Esbjerg Havn, da Søfartsstyrelsen ved en havnestatskontrol tirsdag opdagede, at mandskabet var uden hyrekontrakter. Tilbageholdelsen er den første i Danmark som følge af brud på kravene i MLC.

”Det er tilfredsstillende at se, at kravene i MLC er indarbejdet hos de danske myndigheder i forbindelse med havnestatskontrollen. Den søfarendes ansættelseskontrakt er helt grundlæggende. Kontrakten er det stykke papir, der fortæller, hvilke vilkår vedkommende er ansat på. Forhold som løn, rettigheder under sygdom mv. skal fremgå af kontrakten, og mangler den, er der jo ingen der aner, hvordan vilkårene er”, siger formand for CO-Søfart Ole Philipsen.

De søfarendes arbejds- og levevilkår er med ikrafttrædelsen af MLC (Maritime Labour Convention) den 20. august blevet en del af tilsynsordningen under for eksempel havnestatskontrol. Besætningen på det UK-ejede offshore supplyskib Atlantic Carrier, havde ingen hyrekontrakter, da Søfartsstyrelsen i tirsdags gennemførte en PSC (Port State Control) på skibet i Esbjerg, og derfor blev det tilbageholdt.

Ole Philipsen har ved flere lejligheder fremhævet ikrafttrædelsen af MLC som det vigtigste tiltag for søfarende siden 2. Verdenskrig. Søfarendes forhold om bord har ikke tidligere været en del af inspektørernes opgaver under havnestatskontrol.

”Jeg har tidligere sagt, at det var min forhåbning, at brud på MLCs bestemmelser hurtigt opdages og at rederen tvinges til at rette op på manglerne. Med tilbageholdelsen af Atlantic Carrier har Søfartsstyrelsen imødekommet min forhåbning. Der skal ikke være tvivl om, at overtrædelser af MLC er af samme alvor som overtrædelser af krav til skibets fysiske tilstand”, siger Ole Philipsen.

Rederiet bag Atlantic Carrier fik i løbet af i går onsdag bragt forholdene i orden og skibet arbejder igen i Nordsøen, hvor det opererer ved offshore-vindmølleparken DanTysk, der er under opførelse.

Kilde: CO-Søfart

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Containerflådens kapacitet runder skrapt hjørne

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Lise Demant indtræder i DanPilot bestyrelse

Annonce

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Lise Demant indtræder i DanPilot bestyrelse

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Tyrkiet tilbageholder tankskibs besætning

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Samsølinjen bygger kæmpe batteri på Samsø

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Royal Arctic Line fragter usædvanligt gods

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk får ny Chief People Officer

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Øjenvidne: Kaptajn og besætning de første til at forlade skibet

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Besætning forlader angrebet supertanker i Hormuzstrædet

02.09.2026Maritimedanmark.dk

10 savnet efter kollision i Marmarahavet

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.10.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark