FN har brug for dansk flådefartøj i Syrien

Forsvarsminister Nicolai Wammen bekræfter, at FN har forespurgt, om Danmark er indstillet på at bidrage med et flådefartøj og soldater til en FN-mission i Syrien. Det er Danmark klar til.

Esbern Snare befinder sig ud for Somalia og vil hurtigt kunne sejle til Syrien.

Om det bliver aktuelt for Danmark at bidrage i Syrien bliver afklaret ved et møde den 15. november.

Men skal Danmark stille med et flådefartøj, skal det sandsynligvis bruges til transport af de kemiske våben, der forventes at blive beslaglagt.

Det er endnu ikke officielt kendt, hvilket skib der i givet fald bliver tale om. Det danske støtteskib Esbern Snarre er i øjeblikket på piratjagt ud for Somalia, og vil hurtigt kunne afgå til Syrien.

En anden mulighed er et af de danske ARK-skibe, som er specialiseret i at sejle militært udstyr. ARK-skibene er store ro/ro fartøjer, der er ejet af DFDS, og som løser almindelige civile opgaver for rederiet, når forsvaret ikke har brug for dem.

Derudover skal Danmark sandsynligvis også stille med et personbeskyttelseshold til at passe på hollandske Sigrid Kaag, som er FN's særlige udsending for kemiske våben i landet og formelt leder af OPCW's indsats i Syrien (FN's afdeling for bekæmpelse af kemiske våben).

Kilde: DR

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

02.03.2026Maritimedanmark.dk

Fjord Line ejerskab koncentreres på færre hænder

02.03.2026Maritimedanmark.dk

Kaotisk situation for skibsfarten i Mellemøsten

02.03.2026Maritimedanmark.dk

Semco Maritime vinder britisk kontrakt

01.03.2026Maritimedanmark.dk

Hormuz-strædet i fokus: Mange skibe vender om efter trusler

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Angreb mod Iran støttes af enorm amerikansk flådestyrke

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Israel og USA angriber Iran

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Derfor sejlede amerikansk ubåd ind i grønlandsk farvand

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Aurora Botnia får verdens største batteri-retrofitting

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Færgekrig er brudt ud på Ærø - krav om stop for tilskud

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Stærk afslutning på et år med lavere indtjening

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle