Flyvefisken-klassen på sidste tur

Mandag mødtes de sidste fire operative enheder af Flyvefisken-klassen på havet for at markerer den officielle nedlæggelse af skibene. Formationssejlads og manøvrering i halvhårdt vejr og skydning med kanon var blandt punkterne på dagens program.

En række gæster med tilknytning til skibene gennem tiden var inviteret om bord. Blandt andet for at konstaterer om skibene og deres besætninger på falderebet stadig kunne leve op til de krav og forventninger, der stilles.

Og det lykkedes til fulde. Tidligere skibs- og eskadrechef Niels Borck konstaterede i en kort tale, at på trods af omstændighederne viste besætningerne, at de kunne bevare fokus og professionalisme til det sidste

Flyvefisken-klassen har været en del af den danske flåde siden starten af 1980'erne, og har været brugt til bl.a. farvandsovervågning, forureningsbekæmpelse, minelægning og -rydning samt katastrofehjælp.

Der blev også udvekslet minder og gode historier gæsterne og besætningerne imellem. Det er dog altid en lidt speciel situation, når noget sker for sidste gang.

"Der er jo mange følelser der knytter sig til tjenestestedet, og specielt i skibene, hvor vi tit er sammen i flere uger under snævre forhold, opstår der en masse kammeratskab. Det bliver nu splittet op, men folk går herfra med rigtigt gode minder om tiden på Viben og Flex'erne", siger chef på Viben, Michael Landmark.

Helt ud af billedet forsvinder Flyvefisken-klassen dog ikke. Havkatten fortsætter et års tid endnu for at være testskib for det nye MCM (minerydning) system. Og Søløven er ved at blive bygget om til at være forsvarets nye dykkerskib.

Kilde: SOK

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Kendt ansigt vender tilbage som trafikdirektør

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia-opkøb afventer ny uafhængig formand i Torm

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia leverer stærkeste kvartal i år

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Norden køber op i Sydafrika

01.12.2025Svitzer

Sponseret

Den oversete brik i vores kritiske infrastruktur

01.12.2025MARPRO Group

Sponseret

Employer branding – en nøgle i kampen om arbejdskraften i det maritime Danmark

01.12.2025Fjord Line Danmark

Sponseret

Fjord Line: Vi sejler – med fokus på mennesker, trivsel og gode oplevelser

29.11.2025Maritimedanmark.dk

To tankskibe brænder i Sortehavet

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle