Fjordline dropper LNG - for dyrt

Det norske rederi, Fjordline, tager midlertidigt to LNG-drevne færger ud af drift, der sejler mellem Danmark og Norge for at skifte motorer. Udgifterne til LNG er steget så meget, at det ikke længere er økonomisk bæredygtigt. Derfor får skibene nu installeret dual-fuel motorer, oplyser rederiet.

MS Bergensfjord og MS Stavangerfjord skal have installeret dual-fuel-motorer. Arkivfoto..

De rejsende er ellers kommet tilbage til Fjordline i stort tal og har sikret en højsæson, der indtægtsmæssigt har været den bedste nogen sinde.

“Desværre medførte de øgede brændstofudgifter til LNG, at vi resultatmæssigt er i en situation, der ikke er bæredygtig,” skriver rederiet.

Det er baggrunden for, at Fjordline har besluttet at udskifte LNG-motorerne på MS Stavangerfjord og MS Bergensfjord til dual-fuel-motorer, der kan køre på både LNG og MGO, marinediesel.

Allerede fra starten af efteråret har Fjordline reduceret antallet af afgange på ruterne Bergen - Stavanger - Hirtshals og Hirtshals - Langesund, ligesom overfartstiden er blevet forlænget. Alt sammen for at spare brændstof.

“Det er ikke den måde, vi ønsker at drive vores ruter på, men vi har været nødt til at tilpasse os i forhold til prisniveauet på LNG,” skriver rederiet.

Konsekvensen er nu, at ombygningen af MS Stavanger påbegyndes på Fosen Yard Norge i januar og vil være afsluttet ultimo maj næste år, mens MS Bergensfjord får installeret den nye motor i perioden februar til medio juni.

Det betyder, at sejladsen på ruterne Bergen-Stavanger-Hirtshals og på Hirtshals-Langesund aflyses fra 8. februar til 25. maj næste år.

Fjordlines øvrige ruter - herunder ruten Hirtshals-Kristiansand - berøres ikke, oplyser rederiet.

Kilde: Fjordline.

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Tyrkisk reder anklager Ukraine for krigsforbrydelse

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DanPilot øger omsætning og overskud

Annonce

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn dræbt under angreb i Sortehavet

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Tyskland åbner op for udenlandske kaptajner

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Tyskland åbner op for udenlandske kaptajner

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS udvider kapacitet i Middelhavet

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Manøvrefejl sender genvejsfærge på grund

15.09.2026Maritimedanmark.dk

Tankmarked slår alle historiske rekorder

15.09.2026Maritimedanmark.dk

Statsministeren om russisk provokation: “Vi vil ikke vakle”

15.09.2026Maritimedanmark.dk

Pirater skræmt væk – andet skib frigivet mod løsesum

Jobmarked

Se alle

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand og 1. styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand samt 1. styrmand til faste stillinger på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.09.2026

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle