Fjern nu den kutter

Nordjyllands Politi er blevet inddraget i en sag om en gammel fiskekutter som sank i Løgstør havn for en måned siden. Onsdag aften skete det næsten igen, grundet kraftig vind. Dygtig indsats for Beredskabet og deres store pumper holdt den imidlertid over vand.

Både beredskab og kommune er trætte af, at bådejeren endnu ikke har fjernet sin kutter, da den bliver ved med at skabe problemer.

“Vi kan ikke vente på det her længere, båden ligger det værst tænkelige sted ved Kongekajen kun få meter fra sejlrenden. Efter ejeren ikke har gjort noget som helst, selvom han for en måned siden lovede at fjerne båden, så må vi nu gå andre veje for at få den væk”, siger sektionsleder Carsten Agesen, Vesthimmerlands Kommune, ifølge nordjyske.dk.

Man har flere gange forsøgt at komme i kontakt med ejeren Jørgen Hansen fra Vojens, som blot smækker røret på. Agesen har nu efterfølgende kontaktet ejerens forsikringsselskab. Båden har ikke kaskoforsikring men alligevel det er forsikringsselskabet som vil hænge på den, hvis der sker olieudslip. Hvis kommunen selv forsøger at fjerne båden, da der kan blive tale om erstatningsansvar.

Kilde: nordjyske.dk

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

13.05.2026Maritimedanmark.dk

Norden udvider flåde med fire Handysize

06.05.2026Maritimedanmark.dk

Køge: Skrotbrand i skib i slukket

Annonce

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen indfører restriktioner

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Houthier truer med nye angreb i Rødehavet

01.04.2026Maritimedanmark.dk

Stor hotelpram har forladt Vordingborg

30.03.2026Maritimedanmark.dk

Hvide Sande Havn henter rekordomsætning

27.03.2026Lotek A/S

Sponseret

Lotek styrker sin position som totalleverandør af brandsikring gennem nyt strategisk samarbejde med Incendium AB

18.03.2026Maritimedanmark.dk

Stena Bulk skifter ud i toppen

12.03.2026Maritimedanmark.dk

Maersk-chartret skib ramt af fragmenter fra projektil

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Danmarks skibskredit skal have ny bestyrelsesformand

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle