Fiskerisammenslutning frygter hårdt Brexit

EUFA - den euroæiske fiskerialliance har på et møde med EU´s Brexit-forhandler, Michael Barnier, drøftet de alvorlig konsekvenser, et Brexit uden en aftale kan få for hele sektoren. Fra den ene dag til den anden kan tusindvis af skibe blive afskåret fra britiske farvand.

Hvis Storbritannien forlader EU uden en aftale og samtidig udelukker alle andre landes fartøjer fra de fiskeområder i britisk farvand, som ifølge EUFA har været delt med britiske kolleger “i århundreder” vil konsekvenserne blive meget alvorlige.

Og en udfordring af den størrelsesorden vil kræve et “bestemt og samlet svar” fra EU Kommissionen, medlemsstaterne og fiskeindustrien, fremgår det af en pressemeddelelse fra EUFA.

EU´s chef for Brexit-forhandlingerne, Michael Barnier, skitserede på et møde med EUFA de bestræbelser, som Kommissionen gør sig på dette område og understregede samtidig, at enhver kortvarig effekt af et Brexit uden en aftale, vil “sætte tonen for samtalerne mellem EU og Storbritannien om de fremtidige relationer”.

Underforstået, det vil ikke gøre det lettere for briterne at opnå en fornuftig aftale med EU om det fremtidige samarbejde, hvis landet lukker af for andre landes fiskefartøjer.

“Vi er glade for Barniers fortsatte støtte til fiskeindustrien og hans bestræbelser på at nå en afbalanceret aftale. Juridisk usikkerhed på havet kan få alvorlige konsekvenser for bæredygtigheden af de fiskebestande, der er delt mellem Storbritannien og EU og for den økonomiske fremtid for alle fiskeflåder i området,” udtaler Gerard van Balsfoort, der er formand for EUFA.

“Fiskere på ikke blive efterladt tomhændede eller blive ramt for at opnå kortsigtede politiske mål. Det nuværende samarbejde på området fungerer og har i betydelig grad forbedret bæredygtigheden af de delte fiskebestande. Det er i vores fælles interesse at opretholde det forhold, indtil der er aftalt en nu langsigtet ramme. Vi er overbeviste om, at vi kan fortsætte med at dele fisk, fiskepladser og markeder efter Brexit til gavn for alle,” tilføjer han.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

12.03.2026Maritimedanmark.dk

Maersk-chartret skib ramt af fragmenter fra projektil

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Danmarks skibskredit skal have ny bestyrelsesformand

Annonce

14.03.2026Maritimedanmark.dk

Forskningsskib GPS-spoofet i Østersøen

13.03.2026Maritimedanmark.dk

Maersk navngiver sit første installationsskib

08.01.2026Marstal Navigationsskole

Sponseret

Dimission vinter 2025, Marstal Navigationsskole

08.01.2026Maritimedanmark.dk

Norden sælger fra og køber til

06.01.2026Maritimedanmark.dk

Stort antal tankskibe sporløst forsvundet

23.12.2025Maritimedanmark.dk

Glædelig Jul og Godt Nytår!

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Rusland fortsat ikke en del af det gode selskab

20.11.2025Maritimedanmark.dk

APM Terminals investerer i Peru

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
ATEX Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

Formålet med dette kursus er at introducere dig til ATEX- direktiverne og give dig den nødvendige information til at opfylde minimumkravene til sikkerhed på arbejdspladser, der opererer i og bruger udstyr i eksplosive atmosfærer.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Safety Investigation into Marine Casualties and Marine Incidents -STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Job Safety Analysis (JSA) (Adaptive) - Global (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to equip you with the essential knowledge and skills to conduct an effective Job Safety Analysis (JSA), and to promote a safer workplace.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
IMDG Code Awareness (Adaptive) - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

This STCW IMDG code awareness e-learning course is aimed at personnel involved in the transport of dangerous goods.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Access to Medical Records (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to inform you about the different categories of health hazards and which hazards may be monitored by a medical surveillance program. You will be able to explain how to request medical records and identify which documents are exempt from disclosure. You will also be able to describe an employer's responsibilities regarding medical records.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course