Fire prækvalificeret til Lindø udvidelse

Lindø tager nu næste store skridt mod den 400.000 kvadratmeter store havneudvidelse, som i marts 2016 blev påbegyndt med etableringen af Østdæmningen, og som forventes klar til brug i andet kvartal 2019. Fire aktører er nu prækvalificeret.

”Vi har været privilegeret af et stort ansøgerfelt med henvendelser fra mange både danske og europæiske virksomheder, og mange kvalificerede ansøgere har gjort processen frem til udvælgelsen svær”, siger administrerende direktør Carsten Aa, LINDØ port of ODENSE.

I alt har tolv virksomheder/konsortier anmodet om at blive prækvalificeret til at byde på det store funktionsudbud, og evalueringen af ansøgerne er afsluttet, og fire aktører er udvalgt til at udarbejde tilbud på baggrund af en detaljeret gennemgang af de enkelte konsortiers økonomi og erfaringer fra tilsvarende projekter.

De udvalgte virksomheder/konsortier er (i vilkårlig rækkefølge): BESIX (BE), Van Oord (NL) og C.G. Jensen (DK) Aarsleff (DK) og Rohde Nielsen (DK) samt rådgiver Sweco (DK) Offshore Supply Terminal Nord Contractors (OSTNC), som er DEME / DIMCO (BE), Dredging International (BE) og M.J. Ericsson (DK) Jan de Nul (BE)

Over de kommende måneder skal LINDØ port of ODENSE forhandle tilbud og designløsninger med de udvalgte virksomheder og konsortier, og dette skulle gerne ende med kontraktindgåelse i tredje kvartal 2017.

”Generelt har vi lagt de ydre rammer for havneudvidelsen fast inklusiv nærmere definerede kvalitetskrav til belastninger på kajer og arealer. Dette giver entreprenørerne mulighed for at optimere både design og udførelse til gavn for både projektet og prisen”, siger Carsten Aa.

Udvidelsen omfatter et nyt stort havnebassin med en dybde på 11,0 meter, udvidelse af Terminal Nord med 400.000 kvadratmeter og 1.035 meter nyt kajanlæg, der er konstrueret til håndtering af tunge emner, men også egnet til ro-ro.

Kilde: LINDØ port of ODENSE

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.06.2026Maritimedanmark.dk

Død efter kran kollapser på havn

26.06.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Klaptilladelser er blevet en flaskehals for danske havne

Annonce

30.06.2026Maritimedanmark.dk

USTC overskud på 901 mio. kr.

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mikael Skov stopper i Hafnia

22.06.2026Maritimedanmark.dk

Korsør Havn melder om forrygende måned

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Rekordinvesteringer i Esbjerg Havn i 2025

16.06.2026Maritimedanmark.dk

ADP passerer million tons gods på en måned

11.06.2026Maritimedanmark.dk

Powercon skal levere landstrøm til krydstogtskibe i Skagen

09.06.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Danske kræfter kæmpede mod vinter og is i omfattende tysk uddybningsprojekt

04.06.2026Maritimedanmark.dk

Thulesen Dahl roser regeringens  havvindhandlingsplan

Jobmarked

Se alle

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle