Fire døde efter græsk/tyrkisk kollision

Fire fiskere blev dræbt og en er fortsat savnet efter en kollision tidligt i morges mellem en græsk tanker i suezmax-størrelsen og et tyrkisk fiskefartøj. Kollisionen sker på et tidspunkt, hvor der er store spændinger mellem Grækenland og Tyrkiet.

Det tyrkiske fiskefartøj i forgrunden forliste efter kollisionen med tankskibet i baggrunden. Foto: Den tyrkiske kystvagt..

Klokken var 03:52 i morges, da det 164.700 dwt. store suezmax tankskib Ephesos kolliderede med

et endnu uidentificeret tyrkisk fiskefartøj, oplyser det statslige tyrkiske nyhedsbureau, Anadolu.

Ifølge nyhedsbureauet er mindst fire personer blevet dræbt ved kollisionen, mens et besætningsmedlem fortsat er savnet fra fiskefartøjet, der forliste efter påsejlingen.

Kollisionen skete ifølge det tyrkiske nyhedsbureau 15 sømil ud for Karatas i den østligste del af Middelhavet. Der er endnu ingen informationer om årsagen til ulykken.

En talsmand for tankskibets managementselskab, Andriaki Shipping, siger, at ingen af de 27 besætningsmedlemmer om bord på Ephesos kom noget til, ligesom heller ikke tankskibet fik skader af betydning ved sammenstødet.

Tankskibet var på vej med 130.000 tons råolie fra den tyrkiske terminal i Ceyhan til Gibraltar, da ulykken skete.

Kollisionen sker på et tidspunkt, hvor der er stærke spændinger mellem Grækenland og Tyrkiet på grund af Tyrkiets efterforskning af havbunden tæt på græske øer i - mener Grækenland - græsk farvand. Tyrkiet bestrider omvendt, at Grækenland kan gøre krav på farvandene, med henvisning til, at øerne ligger tæt på det tyrkiske fastland.

Kilde: Anadolu

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Derfor sejlede amerikansk ubåd ind i grønlandsk farvand

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Aurora Botnia får verdens største batteri-retrofitting

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Aurora Botnia får verdens største batteri-retrofitting

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Stærk afslutning på et år med lavere indtjening

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Statsministeren har udskrevet folketingsvalg

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Express 1 kunne ikke klare kulden

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Nu bliver det nemmere at forny sønæringsbeviser

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Hafnia slutter året med bedste kvartal

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Maersk sætter gang i fyringsrunde

25.02.2026Maritimedanmark.dk

Verdens første fuldt ubemandede containeranløb gennemført i Kina

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
General Law for the Prevention and Integral Management of Waste (LGPGIR) (E-learning course - afholdes løbende)

Identify the types of waste generated from industrial and production processes. Identify the purpose of waste management plans. Recognize what constitutes the hierarchical regulatory framework for managing hazardous materials and waste. List the main objectives of the General Law for the Prevention and Integral Management of Waste (LGPGIR). Recognize the primary purpose of the International Convention for the Prevention of Pollution from Ships (MARPOL).

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course