Fire døde efter græsk/tyrkisk kollision

Fire fiskere blev dræbt og en er fortsat savnet efter en kollision tidligt i morges mellem en græsk tanker i suezmax-størrelsen og et tyrkisk fiskefartøj. Kollisionen sker på et tidspunkt, hvor der er store spændinger mellem Grækenland og Tyrkiet.

Det tyrkiske fiskefartøj i forgrunden forliste efter kollisionen med tankskibet i baggrunden. Foto: Den tyrkiske kystvagt..

Klokken var 03:52 i morges, da det 164.700 dwt. store suezmax tankskib Ephesos kolliderede med

et endnu uidentificeret tyrkisk fiskefartøj, oplyser det statslige tyrkiske nyhedsbureau, Anadolu.

Ifølge nyhedsbureauet er mindst fire personer blevet dræbt ved kollisionen, mens et besætningsmedlem fortsat er savnet fra fiskefartøjet, der forliste efter påsejlingen.

Kollisionen skete ifølge det tyrkiske nyhedsbureau 15 sømil ud for Karatas i den østligste del af Middelhavet. Der er endnu ingen informationer om årsagen til ulykken.

En talsmand for tankskibets managementselskab, Andriaki Shipping, siger, at ingen af de 27 besætningsmedlemmer om bord på Ephesos kom noget til, ligesom heller ikke tankskibet fik skader af betydning ved sammenstødet.

Tankskibet var på vej med 130.000 tons råolie fra den tyrkiske terminal i Ceyhan til Gibraltar, da ulykken skete.

Kollisionen sker på et tidspunkt, hvor der er stærke spændinger mellem Grækenland og Tyrkiet på grund af Tyrkiets efterforskning af havbunden tæt på græske øer i - mener Grækenland - græsk farvand. Tyrkiet bestrider omvendt, at Grækenland kan gøre krav på farvandene, med henvisning til, at øerne ligger tæt på det tyrkiske fastland.

Kilde: Anadolu

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Tre dage i Aalborg: Fiskeri, akvakultur og maritim teknologi krydser kølvand

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

02.10.2025Maritimedanmark.dk

Maersk opgraderer 200 indchartrede skibe

02.10.2025Maritimedanmark.dk

Mistænkt tankskib bordet af franske soldater

01.10.2025Maritimedanmark.dk

Analyse: Nye amerikanske gebyrer kan koste rederier 20 mia. kr.

01.10.2025Maritimedanmark.dk

Grønland på vej med højere afgifter for krydstogtskibe og udenlandske fartøjer

01.10.2025Maritimedanmark.dk

Frankrig  tilbageholder skyggetankskib med forbindelse til droneangreb i København

01.10.2025Maritimedanmark.dk

Øget tilstedeværelse af udenlandske soldater i  Danmark

30.09.2025Maritimedanmark.dk

Redningsmand mistede livet under redningsaktion i Lofoten

30.09.2025Maritimedanmark.dk

Fragtskib i brand efter angreb i Adenbugten

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle