Fire anklaget i italiensk certificatskandale

Det italienske politi har indledt undersøgelse af fire personer på grund af mistanke om udstedelse af falske certifikater fra Det Italienske Søfartssregister , RINA. To RINA-ingeniører, Marco Benzi og Giorgio Ceroni, blev n 19. april anbragt i husarrest.

Genoas sammenstyrtede havnetårn.

Alle fire er anklaget for at komme med falske offentlige udtalelser. Fregatkaptajn Marco Noris og skibskaptajn Antonio Sartorato er blevet suspenderet fra udførelse af deres arbejdsopgaver. Yderligere 35 personer er inddraget i efterforskningen.

De to ingeniører registrerede ikke uregelmæssigheder ved inspektion af fragtskibet Jolly Nero, der sejlede ind i Genova havns kontroltårn, som styrtede sammen i maj 2013. Ni mennesker blev dræbt og yderligere fire kom alvorligt til skade. Det var undersøgelsen af denne hændelse, der gjorde myndighederne opmærksom på uregelmæssigheder i forbindelse med udstedelse af skibscertifikater.

I januar krævede anklagemyndigheden, at en domstol skulle idømme Jolly Neros kaptajn Roberto Paoloni

20 år og syv måneders fængsel. Paoloni, der efterforskes sammen med fire andre mennesker,er anklaget for flere strafbare mord, forårsage et bygningssammenbrud og angreb på transportsikkerheden.

De to RINA -ingeniører har ifølge kilder også udstedt falske certifikater for hele Messina-gruppen.

Kilde: ansa.it

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Dansker får toppost i Hapag-Lloyd

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Claes Devantier bliver ny topchef i MB Shipbrokers

Annonce

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Claes Devantier bliver ny topchef i MB Shipbrokers

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Søfartsnationer advarer om pres på globale spilleregler

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Hapag-Lloyd ændrer ZIM-bud efter israelsk modstand

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Aalborg vil have ny færge til Egholm

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Goldman Sachs: Olieprisen kan stige til 120 dollar

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Brand om bord på Smyril Lines nybygning

06.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk installerer første rotorsejl på containerskib

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle