Finsk politi: Anker kunne udløse større skade

Det anker som et svensk marinefartøj fandt på bunden af Den Finske Bugt, på det sted hvor slæbesporet hen over havbunden stoppede, kunne have forvoldt endnu større skade, hvis ikke de finske myndigheder havde beordret, at ankeret skulle hæves.

Foto: Finsk politi

Det slår finsk politi nu fast.

“Hvis ankeret først løsnede sig da det blev trukket op, er det sandsynligt, at det kunne have forårsaget yderligere skade på havbundens infrastruktur, hvis fartøjet havde fortsat sin sejlads”, siger kriminalinspektør Risto Lohi fra National Bureau of Investigation, med henvisning til at de finske myndigheder beordrede Eagle S til at hæve ankeret.

Udmeldingen kommer samtidig med, at politiet slår fast, at en kriminalteknisk analyse af ankeret har slået fast, at det tilhører Eagle S.

Ankeret, der blev bjærget den 6. januar, måler cirka 4 meter i længden, 2,5 meter i bredden, og vejer 11 tons.

Undersøgelser på havbunden slår samtidig fast, at slæbeporet er længere end først antaget - cirka 100 kilometer i alt. Politiet fortsætter med at analysere slæbesporet.

-mauh
 

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Dansker får toppost i Hapag-Lloyd

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Claes Devantier bliver ny topchef i MB Shipbrokers

Annonce

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Claes Devantier bliver ny topchef i MB Shipbrokers

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Søfartsnationer advarer om pres på globale spilleregler

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Hapag-Lloyd ændrer ZIM-bud efter israelsk modstand

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Aalborg vil have ny færge til Egholm

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Goldman Sachs: Olieprisen kan stige til 120 dollar

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Brand om bord på Smyril Lines nybygning

06.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk installerer første rotorsejl på containerskib

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle