Finanslov: Dobbelttogt til Georg Stage

Regeringen præsenterede mandag en finanslovsaftale for 2024, indgået mellem 11 af Folketingets partier. Et af punkterne i aftalen er en et-årig bevilling til Skoleskibet Georg Stage, så skibet også i 2024 kan sejle to togter. Men Skoleskibet Danmark er ikke lige så heldig.

Foto: Georg Stage

”Jeg er utrolig glad for, at regeringen og et meget bredt flertal i Folketinget med denne finanslov bakker op om Georg Stages vigtige arbejde og sikrer et ekstra togt med skoleskibet til næste år”, siger Anne H. Steffensen, adm. direktør i Danske Rederier

”Det er en enormt god nyhed, at vi kan uddanne flere unge mennesker til Det Blå Danmark og den grønne omstilling. Der er masser af elever, som ønsker uddannelsen og masser af arbejde til dem, når de er færdige”, lyder det fra Stiftelsen Georg Stage.

Der er dog to dråber malurt i bægeret.

”Den ene er, at vi kan konstatere, at der ikke i år er fundet penge til at vores søsterskib Skoleskibet Danmark. Det er en skam for i øjeblikket er skoleskibene den nemmeste måde at rekruttere arbejdskraft til den grønne omstilling. Vi håber, at det i fremtiden gøres muligt at bruge begge skibe optimalt og vil opfordre Regering og Folketing til at hjælpe med det”, skriver Stiftelsen.

”Den anden er, at bevillingen kun rækker til et år mere. Der er intet som tyder på, at behovet for arbejdskraft forsvinder i løbet af næste år. Der er heller ikke noget, som tyder på, at der kommer færre ansøgere i løbet af det næste år. Det vil derfor være smartere at lave en permanent bevilling, som kunne reguleres, hvis forholdene forandrer sig”.

-mauh
 

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Tre arkitektteams skal forme fremtidens Fregatten Jylland

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Flere veteranskibe i Nyhavn

Annonce

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Claes Devantier bliver ny topchef i MB Shipbrokers

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

28.08.2026Maritimedanmark.dk

Forskning: Skibsvrag fra verdenskrigene forurener danske farvande

21.08.2026Maritimedanmark.dk

US Navy overvejer at navngive nyt hangarskib efter Trump

21.08.2026Maritimedanmark.dk

Danske Flådeskibe i britisk fregatsamarbejde

21.08.2026Maritimedanmark.dk

Tyskland: Den ukrainske stat stod bag sprængning

19.08.2026Maritimedanmark.dk

Thorbjørn skal fremover sejle i Grønland

19.08.2026Maritimedanmark.dk

Væk aldrig en sovende isbjørn

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle