Filippinske søfartsskoler højner kvaliteten

Der har i lang tid været problemer med det maritime uddannelsessystem på Filippinerne, men EU-Kommissionen vurderer nu, at de filippinske myndigheder gør et stort stykke arbejde for at højne kvaliteten på landets søfartsskoler, så de ligger på niveau med den internationale STCW-konvention.

”Vi mener, det er helt afgørende at finde en løsning, så danske rederier fortsat kan benytte sig af filippinske søfarende, der udgør den største gruppe af udenlandske søfarende på danske skibe. Vi er derfor glade for, at der ser ud til at være begyndt en mere pragmatisk proces fra EU-side”, siger Pia E. Voss, vicedirektør i Danmarks Rederiforening.

Tidligere på året udtalte EU’s maritime sikkerhedsagentur, EMSA, sig kritisk om standarden på de filippinske søfartsskoler og truede med, at de filippinske søfarende kunne risikere at miste deres certificering til at sejle på EU-flagede skibe.

Kilde: Danmarks Rederiforening

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

16.01.2026Maritimedanmark.dk

Tyrfing kom ikke afsted til tiden

16.01.2026Maritimedanmark.dk

Maersk´s første skridt tilbage til Suez kan presse raterne

16.01.2026Maritimedanmark.dk

50 nye maskinmestre dimitteret fra MARTEC

16.01.2026Maritimedanmark.dk

Stena Line sætter rekord på Belfast-ruterne

15.01.2026Maritimedanmark.dk

Maersk genoptager transit gennem Suez-kanalen

15.01.2026Maritimedanmark.dk

Ny målinger: Biodiesel reducerer skibes sodudledning markant

14.01.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn “gjorde intet” for at undgå kollision

14.01.2026Maritimedanmark.dk

21 fiskere reddet efter dramatisk brand

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle