Færre dimittender fra skibsføreruddannelse

I 1955 dimitterede 176 navigatører i Danmark. 10 år senere dimitterede 185, fremgår det af Søfartens Lederes medlemsdatabase. Men kun 31 dimitterede fra SIMAC i 2014, og kun 16 nye skibsførerstuderende er blevet optaget på SIMAC i år. Dertil kommer 24, der blev optaget på Marstal Navigationsskole. Navigatør er en profession, der er ved at uddø i Danmark.

”Regeringen overvejer at åbne DIS- og tonnageskatteordningen for skibe i den moderne skibsfart – blandt andet vind offshore. Det, synes jeg, er en god idé. Verden får brug for flere vindmøller, og eftersom vind offshore er en af Danmarks styrkepositioner, er det klogt at sikre gode rammevilkår for denne del af erhvervet”, skriver Fritz Ganzhorn, direktør i Søfartens Ledere, i en kommentar.

”Det er dog ikke nok med lempelige skattevilkår for de maritime virksomheder. Mindst lige så afgørende for Danmarks konkurrenceevne er det, at vi bevarer den nødvendige knowhow under dansk flag og ikke sender kompetencetunge jobs til udlandet”, tilføjer han.

”Derfor er det helt afgørende, at de gode rammevilkår følges af krav til rederierne om, at de giver sejltid til ubefarne skibsassistenter, uddannelseskontrakter til unge, der uddanner sig til skibsofficer - og sikrer sejltid til juniorofficerer”, mener Fritz Ganzhorn.

”Rederierne har uomtvisteligt ret i, at de kan få billigere juniorofficerer ude i verden. Men fravælges de danske unge i dette kortsigtede perspektiv, får det den konsekvens, at der i fremtiden ikke vil være danske navigatører tilbage til de ledende stillinger i skibene, i land, og ikke mindst i den moderne skibsfart”, konkluderer han.

Kilde: Søfartens Ledere

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Manøvrefejl sender genvejsfærge på grund

15.09.2026Maritimedanmark.dk

Tankmarked slår alle historiske rekorder

Annonce

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Knud E. Hansen designer vindassisteret ro-ro

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Regeringen fremsætter lovforslag om baggrundstjek

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk sender fire ruter tilbage gennem Suez

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Nye angreb øger presset på skibsfarten i Mellemøsten

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Op mod 140 savnet efter færgeforlis i Indonesien

13.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk kan stå foran markant flådeudvidelse

12.09.2026Maritimedanmark.dk

Tankerater sætter rekord efter angreb ved Hormuz

11.09.2026Maritimedanmark.dk

Hormuz-trafik nede på syv skibe

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.10.2026

Sted

Digital course