Færgekapital overføres til nyt selskab

Thy Ferries har indkaldt til en ekstraordinær generalforsamling den 29. april, med henblik på at likvidere selskabet. Samtidig vil bestyrelsen opfordre til, at den kapital på 4 millioner kroner, som aktionærerne allerede har indbetalt, overføres til et nyt færgeselskab.

Når thyboer har sat sig noget i hovedet, giver de ikke så let op. Selv om det ikke er lykkedes Thy Feries at skaffe den nødvendige kapital på 15 millioner kroner, til at starte en passagerfærge forbindelse mellem Hanstholm og Sydnorge op, fortsætter initiativtagerne med at arbejde for sagen.

Næste skridt er at overbevise de aktionærer der indskød fire millioner kroner i det første projekt, om at overføre pengene til et nyt færgeselskab, der til en start skal drive en godsrute til Sydnorge.

Mulighederne for at realisere det projekt vurderes at være større, og bestyrelsen mener, at der er chance for at opnå et tilstrækkeligt kapitalgrundlag til opstart af en godsrute med en RO/RO-færge, som indenfor et år eller to afløses af en større færge "med væsentlig større passagerkapacitet".

Hvordan den nye selskabsdannelse tænkes gennemført, orienteres der om i et selvstændigt punkt på dagsordenen til generalforsamlingen den 29. april.

Kilde: nordjyske.dk

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Redere blæser til kamp mod skibsbrande

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Sejler rundt med stadig flere tomme containere

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Stort fragtskib på grund i Arktis

14.09.2025Maritimedanmark.dk

Maersk har erklæret Generel Average efter branden på Marie Maersk

13.09.2025Maritimedanmark.dk

DFDS-profilen Kasper Moos bliver ny CEO for P&O Ferries

12.09.2025Maritimedanmark.dk

DNV: Skibsfarten går ind i næste fase af grøn omstilling

12.09.2025Maritimedanmark.dk

Trafikdirektør stopper efter få måneder på posten

12.09.2025Maritimedanmark.dk

CMA CGM kopierer Maersk og afviser ekstra gebyrer før nye amerikanske afgifter

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle